Peta vazmena nedjelja (A)

Čitanje svetog Evanđelja po IvanuU ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Neka se ne uznemiruje srce vaše! Vjerujte u Boga i u mene vjerujte! U domu Oca mojega ima mnogo stanova. Da nema, zar bih vam rekao: ‘Idem pripraviti vam mjesto’? Kad odem i pripravim vam mjesto, ponovno ću doći i uzeti vas k sebi da i vi budete gdje sam ja. A kamo ja odlazim, znate put.“Reče mu Toma: „Gospodine, ne znamo kamo odlaziš. Kako onda možemo put znati?“ Odgovori mu Isus: „Ja sam put i istina i život: nitko ne dolazi Ocu osim po meni. Da ste upoznali mene, i Oca biste moga upoznali. Od sada ga i poznajete i vidjeli ste ga.“ Kaže mu Filip: „Gospodine, pokaži nam Oca i dosta nam je!“ Nato će mu Isus: „Filipe, toliko sam vremena s vama i još me ne poznaš?“ „Tko je vidio mene, vidio je i Oca. Kako ti onda kažeš: ‘Pokaži nam Oca’? Ne vjeruješ li da sam ja u Ocu i Otac u meni? Riječi koje vam govorim, od sebe ne govorim; Otac koji prebiva u meni čini djela svoja. Vjerujte mi: ja sam u Ocu i Otac u meni. Ako ne inače, zbog samih djela vjerujte. Zaista, zaista, kažem vam: Tko vjeruje u mene, činit će djela koja ja činim; i veća će od ovih činiti jer ja odlazim Ocu.“ Riječ Gospodnja.

Komentar:

Isusova zadaća je dovršena. Sam si je zadao težak i mukotrpan zadatak – pomiriti svijet sa sobom po muci i smrti na križu ali i po slavnome uskrsnuću. Usprkos poukama i čudesnim znakovima kroz tri godine javnog djelovanja, doživljava Judinu izdaju i Petrovo zatajenje. Pa Ipak nakon uskrsnuća prema svojima postupa s velikom blagošću i obzirom. Ne osuđuje niti se osvećuje nego poučava. Ukratko možemo reći: „Ja sam sve učinio za vaše spasenje i sada je vrijeme da odem od vas a na vama je zadatak da Radosnu vijest širite dalje i svjedočite o svemu što ste vidjeli i čuli!“

Apostoli teško prihvaćaju rastanak s ‘opipljivim i vidljivim Isusom’, jednostavno se boje. Zato ih Isus još jednom poučava o temeljnoj tajni naše vjere: „Bog je samo jedan: ja i Otac smo jedno, isto nedjeljivo, samo što ja kao Bog postajem čovjek, Sin, rođen od Marije Djevice, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan; ali i Uskrsnuh treći dan po najavi u Svetom Pismu. Sada odlazim da bi i vi mogli poći za mnom. Ja sam vam svojom žrtvom pripravio mjesto u vječnosti, ono vas čeka ako mi ostanete vjerni do kraja. A kako doći za mnom? Prođite ovom zemljom poput mene, čineći dobro, tješeći, poučavajući, pomažući drugima, čuvajući zapovijedi koje sam vam dao a posebno onu: ‘Ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio’“! Da li je to jednostavna zadaća? Na prvi pogled jest ali u svojoj biti zahtjeva duboku vjeru koja jedina daje snagu da ne stavljamo sebe na prvo mjesto nego da činimo i živimo tako da drugi budu sretni po nama. Isus nam je pokazao put da je jedini on istina koja vodi u život vječni.

Zato je osnovao Crkvu na svojim apostolima da ona propovijeda, naviješta i usmjerava prema Bogu. Može netko tražiti Boga na razne načine ali spasenje ne može postići bez Crkve jer za nju je Isus prolio svoju predragocjenu krv. Kako lijepo piše najveći obraćenik svih vremena, sveti Pavao: „Niste otkupljeni nečim raspadljivim, srebrom i zlatom, koje se ipak u vatri kuša, nego krvlju nevinoga i neokaljanoga Jaganjca, Isusa Krista!“