Druga nedjelja kroz godinu (B)

Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu

U ono vrijeme: Stajaše Ivan s dvojicom svojih učenika. Ugleda Isusa koji je onuda prolazio i reče: »Evo Jaganjca Božjega!« Te njegove riječi čula ona dva njegova učenika pa pođoše za Isusom. Isus se obazre i vidjevši da idu za njim, upita ih: »Što tražite?« Oni mu rekoše: »Rabbi« – što znači: »Učitelju – gdje stanuješ?« Reče im: »Dođite i vidjet ćete.« Pođoše dakle i vidješe gdje stanuje i ostadoše kod njega onaj dan. Bila je otprilike deseta ura. Jedan od one dvojice koji su čuvši Ivana pošli za Isusom bijaše Andrija, brat Šimuna Petra. On najprije nađe svoga brata Šimuna te će mu: »Našli smo Mesiju!« – što znači »Krist – Pomazanik«. Dovede ga Isusu, a Isus ga pogleda i reče: »Ti si Šimun, sin Ivanov! Zvat ćeš se Kefa!« – što znači »Petar – Stijena«.  Riječ Gospodnja.

Kratka misao:

Danas slušamo prve riječi koje u evanđelju izlaze iz Isusovih usta, a koje, na neki način, u sebi sažimlju cijelu dramu ljudske povijesti. Od kada imamo pisani trag povijesti pratimo čovjeka koji se ne miri sa svojom  ograničenošću i prolaznošću. Zato Isus, vidjevši da ga slijede dva Ivanova učenika, ih upita „Što tražite” (Iv 1,38). Ove riječi su upućene svakom čovjeku: Što tražiš? Za čime čezne tvoje srce i tvoja duša, u što polažeš svoje nade, gdje misliš da ćeš pronaći sreću, smisao, sigurnost, prihvaćenost? Sve ono što u životu radimo, svaku čežnju koju imamo, proizlazi iz one osnovne čežnje, a to je povratak u Božju blizinu, u Eden iz kojega smo zbog grijeha protjerani. Bog nas poziva da dođemo u njegovu blizinu i vidimo kakav je to život, poziva nas da mu dopustimo da postane kralj našega života i ispuni svaku našu čežnju.

Cijelu propovijed pročitajte na:

https://sagud.xyz/propovijedi/2021/01/ako-trazis-mir-dodi/