Dvadeset i sedma nedjelja kroz godinu (A)

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju

U ono vrijeme: Reče Isus glavarima svećeničkim i starješinama narodnim: »Drugu prispodobu čujte! Bijaše neki domaćin koji posadi vinograd, ogradi ga ogradom, iskopa u njemu tijesak i podiže kulu pa ga iznajmi vinogradarima i otputova. Kad se približilo vrijeme plodova, posla svoje sluge vinogradarima da uzmu njegov urod. A vinogradari pograbe njegove sluge pa jednoga istukoše, drugog ubiše, a trećega kamenovaše. I opet posla druge sluge, više njih nego prije, ali oni i s njima postupiše jednako. Naposljetku posla k njima sina svoga misleći: ‘Poštovat će mog sina.’ Ali kad vinogradari ugledaju sina, rekoše među sobom: ‘Ovo je baštinik! Hajde da ga ubijemo i imat ćemo baštinu njegovu!’ I pograbe ga, izbace iz vinograda i ubiju. Kada dakle dođe gospodar vinograda, što će učiniti s tim vinogradarima?« Kažu mu: »Opake će nemilo pogubiti, a vinograd iznajmiti drugim vinogradarima što će mu davati urod u svoje vrijeme.« Kaže im Isus: »Zar nikada niste čitali u Pismima: Kamen što ga odbaciše graditelji postade kamen zaglavni. Gospodnje je to djelo – kakvo čudo u očima našim! Zato će se – kažem vam – oduzeti od vas kraljevstvo Božje i dat će se narodu koji donosi njegove plodove!« Riječ Gospodnja.

KOMENTAR: Vinograd Gospodnji

Isus nas ponovo odvodi u vinograd. Zašto baš tamo? Svaki koji ima vinograd ili se barem malo zainteresira o radu u njemu vidjet će da ‘vinograd treba slugu a ne gospodara’. Mnogo truda treba uložiti od ranog proljeća do kasne jeseni da bi se moglo uživati u sočnim plodovima. Gospodar vinograda, sam Otac nebeski, taj vinograd iznajmljuje vinogradarima a to je svatko od nas. Od njih očekuje da mu donesu dobar prinos. I kad je zatražio rezultate oni su mu okrenuli leđa, tako da Gospodar na kraju odlučuje svoga Sina Jedinca poslati među vinogradare. I što se događa: oni ga pribiše na križ. Gospodar je s pravom ljut i odlučuje vinograd predati u ruke drugima jer izabrani nisu pokazali ni malo volje za rad u vinogradu. To se prije svega odnosi na Izabrani Božji narod ali poslije i na svakoga kršćanina. Po plodovima će se njihovim prepoznati. Ovaj je evanđeoski tekst, ispričan na Isusov način, veoma uznemiravajući i obvezujući. Bog u svakoga od nas ima povjerenje i pokazuje neizmjernu ljubav prema svakome a za uzvrat očekuje zdrave plodove vjere, ufanja i ljubavi. Ako tih plodova nema vinograd, Božje kraljevstvo, predat će u ruke onima koji su spremni raditi i donositi plodove.