Kardinal Kuharić – blagost ljubavi i postojana odlučnost pastira

Ususret 19. obljetnici smrti sluge Božjega kardinala Franje Kuharića Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije pripremio je prigodne tekstove i video materijale u spomen na lik i djelo blagopokojnoga kardinala. Donosimo izabrane misli njegovih suvremenika, preuzete iz knjižice Bog je ljubav – kardinal Franjo Kuharić nam govori, u izdanju Glasa Koncila.

Posve predan Evanđelju
Sveti papa Ivan Pavao II. u pismu sućuti prigodom smrti kardinala Kuharića 2002. godine piše: „On se — kako u vrijeme komunističke vladavine tako i u nedavnome mučnom razdoblju nacionalne povijesti — svim svojim silama zauzimao za obranu slobode i dostojanstva hrvatskoga naroda, spojivši blagost ljubavi i postojanu odlučnost pastira koji je odgovoran za stado. Kao čovjek posve predan Evanđelju, on je dosljedno svjedočio za Krista i vjernicima je u vrijeme teških kušnjâ, kojima su bili izloženi hrvatski krajevi, neumorno ulijevao pouzdanje i hrabrost.“

Kao vrijednog nasljednika blaženog Alojzija Stepinca opisuje ga kardinal Franc Rodè i nastavlja: „(…) u teškim godinama totalitarističke vladavine neustrašivo je branio slobodu Crkve i čast svoje domovine. U doba neslobode ostao je slobodan i u sebi je utjelovio povijesnu suverenost hrvatskoga naroda. Kao mudar i gorljiv Pastir svomu je narodu neumorno naviještao jedino ime pod suncem u kojemu je ljudima dano spasenje: ime Isusa Krista.“

Mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski govori o kardinalu Kuhariću sljedeće: „On je čitavim svojim bićem i cijeloga života u različitim službama živio, propovijedao i svjedočio Isusa Krista. (…) Volio je Isusov križ i rado govorio o teologiji križa. Znao je i vjerovao kako su kršćanske kreposti blizu križa Kristova.“

Kardinal Achille Silvestrini sjeća se kardinala Kuharića kao pravoga prijatelja: „Velika vjera njegova duha, prokušana vjernost Svetomu Ocu i Crkvi, njegova hrabra pastoralna brižljivost u svakoj prilici i svakoj kušnji koja je pogađala njegov narod, za mene će uvijek ostati svjedočanstvo velike primjerne vrijednosti. Njegova ljubazna otvorenost rađala je osjećajem bratskoga i osvjedočena dijeljenja i suradnje.“

Pokojni zadarski nadbiskup mons. Ivan Prenđa opisao je blagopokojnog Kardinala sljedećim riječima: „Sjedinio je u svojoj osobi neslomljivu načelnost u obrani Božjih i ljudskih prava. Jedinstven je bio u neupitnoj ljubavi prema domovini i u kršćanskoj širini prihvaćanja i poštovanja ljudi u njihovim različitostima.“

Duhovni autoritet i moralna vertikala
Kardinal Kuharić bio je duhovni autoritet i moralna vertikala u hrvatskom narodu te „čvrst putokaz u vjernosti Bogu i Katoličkoj crkvi predvođenoj Svetim Ocem Papom“, kako ga opisuje mons. Nikola Eterović.

O tome svjedoči i mons. Marin Barišić, nadbiskup splitsko-makarski: „(…) taj mladi i uvijek nasmijani starac vedra čela i bistra pogleda, komu je Stepinac bio nadahnuće, a on sam nama tolikima jučer, danas i sutra, doista ostavlja dubok trag u našoj svijesti i povijesti. Premda ne velika stasa, ali uvijek velik duhom, postao je velika vjernička i nacionalna vertikala koja nas prati s neba.“

Mons. Ante Ivas, šibenski biskup u miru, ističe: „svoju biskupsku i kardinalsku službu živio je u teško, prijelomno i mnogostruko dramatično vrijeme (…) i u njemu odslužio svoju ulogu na briljantan način, zastupajući, promovirajući i braneći kršćanska načela, uvijek ustrajno i nepokolebljivo, beskompromisno i neustrašivo, na svim područjima, osobnoga i obiteljskoga, društvenoga, nacionalnoga i crkvenoga života. Narod ga je gotovo jednoglasno prepoznao kao simbol naše crkvenosti i kršćanskoga domoljublja i rodoljublja, ali i čovjeka, svećenika i biskupa s otvorenim srcem za svakoga čovjeka, za svaki narod i čitav svijet.“

Putokaz Crkvi u Hrvata
Kardinal Kuharić bio je iznimna ličnost te je bio čovjek vjere, nade i ljubavi, posebno u teškim trenucima Domovinskoga rata. Kardinal Vinko Puljić, nadbiskup vrhbosanski za svoga subrata u biskupstvu kaže sljedeće: „Božja providnost dovela ga je na nadbiskupsku stolicu blaženoga Alojzija Stepinca kako bi u njegovu duhu bio putokaz Crkvi u Hrvata. Stajao je čvrsto kao svjedok vjere i dizao glas okupljajući na molitvu sve koji su težili za Istinom.“

Slično ga je opisao i pokojni biskup gospićko-senjski mons. Mile Bogović: „Svi smo ga osjećali kao dragoga učitelja i sigurna vođu, kako u vremenima komunističke vladavine, tako i u ratnim godinama. Bio je on Božji i narodni čovjek koji je u svojoj ljubavi i u najtežim prilikama nailazio na dobra rješenja i odgovore.“

„Gospodin je kardinala Franju Kuharića postavio za pastira Crkve u Hrvatskoj u vrlo teškim vremenima. Vodio ju je s velikom brižljivošću, s mudrošću i pouzdanjem u Boga. Iznad svega uvijek se zauzimao za razumijevanje i pomirenje ljudi različitih vjera i uljudba, osobito nakon ratnih događanja koja su ostavila duboke rane. Pritom je uvijek vidio i ozbiljno shvaćao i svoju suodgovornost za Crkvu u Europi“, rekao je o kardinalu Kuhariću pokojni njemački biskup kardinal Karl Lehmann.

Kardinal Kuharić bio je izrazito voljen u hrvatskom narodu, o čemu svjedoči i mons. Ante Ivas, šibenski biskup u miru: „Narod ga je volio. To je bilo vidljivo na svakome koraku. Narod ga je cijenio, poštovao i vrlo ga rado slušao i želio u svojoj sredini, u svojim susretima i slavljima, u domovini i svijetu.“

Simbol kršćanskoga čovjekoljublja i domoljublja
Kardinal Kuharić umro je 11. ožujka 2002. godine, doživjevši slobodnu Hrvatsku koju je Sveti Otac pohodio dva puta za njegova života i pri drugom pohodu 3. listopada 1998. godine proglasio blaženim kardinala Alojzija Stepinca. Upravo je bl. Alojzije Stepinac zaredio kardinala Franju Kuharića za svećenika.

U homiliji na misi zadušnici za kardinala Kuharića kardinal Jozef Tomko, izaslanik Svetoga Oca, istaknuo je: „Odgojivši svoje srce i svoj um u školi Krista, Dobroga Pastira, pokojni je kardinal Kuharić slijedio primjer svoga ljubljenog i štovanog nadbiskupa kardinala Alojzija Stepinca, koji je svoju vjernost obvezu što ih pastir ima prema povjerenu mu stadu platio žrtvom vlastitoga života.“ Kardinal Kuharić uživao je veliki ugled među subraćom svećenicima, redovnicima i redovnicima, ali i vjernicima laicima.

Poštovali su ga i oni koji nisu vjerovali. „Riječi koje je izgovarao s tolikom jednostavnošću slušane su s najvećim poštovanjem“, podsjetio je kardinal Tomko, „jer su bile prožete ljubavlju prema Bogu i prema bližnjemu, snažnom i velikom ljubavlju plaćenom nesebičnim i vjernim služenjem Crkvi i čovjeku.“

Mons. Juraj Jezerinac, vojni ordinarij u miru, opisuje kardinala Kuharića kao „čovjeka koji je jasnoćom svoje riječi bio prorok na koga smo se mogli oslanjati i koji nam je pokazivao put kako kršćanski i ljudski živjeti svoje bogoljublje, bratoljublje i domoljublje“, dok nadbiskup riječki mons. Ivan Devčić svjedoči: „Svojim životom i radom već za života postao je iskren simbol pravoga bogoljublja, čovjekoljublja i domoljublja. Zahvalni smo Bogu za dar njegova života koji je bio velik blagoslov za našu Crkvu i hrvatski narod.“

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije
Pripremljeno prema ulomcima iz knjižice Bog je ljubav – kardinal Kuharić nam govori, Glas Koncila, 2005. godine
FOTO: Glas Koncila