Križevački vladika Stipić posjetio prostore Sjemeništa na zagrebačkoj Šalati

U predvečerje blagdana svetih Arkanđela, u utorak 28. rujna ove godine, prostore Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu posjetio je vladika križevački mons. Milan Stipić susrevši se, na njegovu zamolbu, s odgojiteljima i sjemeništarcima “sjemeništa malenih” sa zagrebačke Šalate.Prvi je to službeni pohod mons. Stipića ovoj drevnoj instituciji Zagrebačke crkvene pokrajine nakon njegova biskupskog posvećenja i preuzimanja službe križevačkog vladike 17. listopada 2020. godine. Naime, mons. Milan Stipić bio je od 1993. – 1997. godine član Nadbiskupske klasične gimnazije u Zagrebu i svoju svećeničku formaciju započeo je u tadašnjem Međubiskupijskom dječačkom sjemeništu, a od 1997. godine član je Grkokatoličkog sjemeništa Križevačke eparhije i studira na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.Vladika Stipić na početku se susreo sa sjemenišnim odgojiteljima kojima se pridružila i ravnateljica Nadbiskupske klasične gimnazije s pravom javnosti prof. Ljuba Duvnjak i u srdačnom razgovoru interesirao se o životu i radu u Sjemeništu naglasivši kako je ova institucija bila dragocjena za njegovu formaciju i hod prema svećeništvu. Razgledavši prostore sjemenišnog kompleksa susreo se i sa sjemenišnom zajednicom u prostorima svečane dvorane. Na početku susreta riječ dobrodošlice mons. Stipiću uputio je rektor preč. Matija Pavlaković, upoznavši vladiku s trenutnim životom i aktivnostima, kao i završetkom obnove kompleksa Sjemeništa nakon potresa iz ožujka i prosinca 2020. godine.Potom je mons. Stipić sjemeništarcima održao kratko predavanje predstavivši Grkokatoličku crkvu u Hrvatskoj, njene posebnosti, a progovorio je i o svom životnom pozivu i putu prema svećeništvu te ih upoznao sa ustrojem i organizacijom rada u Križevačkoj eparhiji, koja je u punom zajedništvu s rimskim prvosvećenikom i jedna je od sastavnica Zagrebačke crkvene pokrajine. Nakon predavanja sjemeništarci su postavili i neka pitanja na koja je mons. Stipić s radošću odgovarao.Vladika Stipić svoj je boravak na Šalati zaključio za stolom sjemenišne obitelji. Tu su ga pozdravili sjemeništarci uz prigodni govor generalnog duktora i pljesak, zahvalivši mu na dolasku, a mons. Stipić pozvao je čitavu sjemenišnu zajednicu na uzvratni pohod Križevcima kako bi vidjeli obnovljeni katedralni hram Presvete Trojice i pohodili biskupski dom.
Međubiskupijsko sjemenište