Laudato televizija – novi vjerski kanal počinje s emitiranjem

Na konferenciji su direktorica LTV-a, mr. oec. Ksenija Abramović te urednici pojedinih emisija predstavili sadržaj programa, način emitiranja, motive i cilj pokretanja LTV-a, koju se u javnosti neformalno naziva i prvom katoličkom televizijom u Hrvatskoj.

Vlasništvo i projekt

Laudato televizija je privatna inicijativa kojoj su osnivači udruga „Ime dobrote“, Laudato d.o.o. i Ksenija Abramović, direktorica Laudato televizije.

Želimo zahvaliti na moralnoj podršci našim hrvatskim biskupima i apostolskom nunciju u RH mons. Alessandru D’Erricu čija nam je preporuka pomogla dobiti sredstva Američke biskupske konferencije ((USCCB)) i međunarodne organizacije ‘Kirche in Not’, s čime smo nabavili potrebnu tehničku opremu.

Laudato televizija je projekt angažiranih katolika laika željnih da Crkva u Hrvatskoj ima televizijski kanal koji će u svojim emisijama pratiti redoviti život Crkve koja je bogata mnogim stvarnostima i doprinosi svekolikom razvoju naše zemlje. Po takvom djelovanju Katoličke Crkve, između ostalog, odavno smo europska kulturna sredina značajnih dostignuća i ostvarenja. Prateći hod svog naroda, činila je to Crkva kroz stoljeća, a u novim i drugačijim okolnostima čini to i danas, želeći biti u službi općeg dobra cijelog društva.

Način emitiranja LTV-a

Laudato TV ima dopuštenje Agencije za elektroničke medije za emitiranje satelitom, kabelom i internetom na rok od deset godina. Gledatelji u Hrvatskoj, LTV će moći gledati putem Hrvatskog Telekoma na MAXtv-u, na kanalu 503 i na Iskon TV-u: kanal 138, TV Start i kanal 140, TV Fun. Preko IPTV operatera emitirat ćemo i u BiH putem HT ERONET-a na HOME.TV-u, kanal 12.

Agenciji za elektroničke medije uputili smo zahtjev i za dobivanje koncesije za specijalizirani kršćanski televizijski kanal u zemaljskoj mreži za digitalnu regiju Zagreba i okolice unutar Multiplexa D (DVB-T). Agencija upravo provodi radnje za davanje koncesije, sukladno Zakonu o koncesijama (NN 143/12): procjenjuje vrijednost koncesije i izrađuje studiju opravdanosti davanja koncesije. Sve će procijeniti stručno povjerenstvo za koncesiju koje Agencija imenuje. Želja nam je ući u svaki dom u Hrvatskoj, ali idemo postupno jer nam to diktiraju financijske mogućnosti. U planu nam je i emitiranje za dijasporu putem novih tehnologija u suradnji s Odašiljačima i vezama s kojima smo u pregovorima oko uvjeta distribucije.

Financiranje

Uz već spomenuta sredstva inozemnih ustanova koje pomažu medijske potrebe zemalja na jugoistoku Europe, LTV će se i dalje financirati od donacija dobročinitelja željnih podržati naše medijsko djelovanje. Ovdje posebno ističemo materijalnu podršku Hrvata u dijaspori, Americi, Kanadi, Australiji i diljem Europe, na čemu im od srca zahvaljujem.

Također, održana je i donatorska večer, a i ubuduće se planira taj vid financijske podrške.

Za one voljne pomoći Laudato televiziji, mogu se uključiti u Klub prijatelja LTV-a na način da fizička ili pravna osoba odabere iznos i način uplate kojim nas želi podržati shodno svojim mogućnostima. Učlaniti se može na stranici http://klubprijatelja.laudato.tv/.

Projekt se financira i sredstvima sponzora  koji  će otkupljivati serije i igrane filmove te zakupljivati reklamni prostor.

LTV nije profitabilni financijski projekt u smislu da će vlasnici od njega ostvarivati materijalnu korist. Ova inicijativa više služi kao poziv i služenje potrebama ljudi koji kao vjernici godinama žele u Hrvatskoj televizijski medij koji prvenstveno emitira vjerski sadržaj i emisije čija su tema Bog, Katolička Crkva, promatranje čovjekovog života i događaja u društvu iz vjerničke perspektive. Također, televizija je otvorena suradnji sa svim vjerskim zajednicama u poticanju ekumenizma i međureligijskog dijaloga. Cilj TV programa jest da sadržaje koji nastaju pod motom istinito, lijepo i dobro, prepoznaju svi ljudi dobre volje.

Programski sadržaj

Programsku odrednicu naznačuje opisna dopuna koja ide uz naziv Laudato televizija – a to je da je ona – obiteljska televizija s kršćanskim vrijednostima. Tu je obitelj kao temeljna stanica društva gdje trebaju pomoći svi u svom području djelovanja. U tome je i značajna podrška medija kao jednog od čimbenika socijalizacije koji ima velik utjecaj na pojedince i društvo u posredovanju informacija i sadržaja koji doprinose formiranju stavova.

Laudato TV želi osobito doprijeti do mladih, jer toj populaciji treba ponuditi sadržaje koji im mogu pomoći u njihovom osjetljivom životnom razdoblju. Na svom putu izgradnje u zrele i odgovorne osobnosti, suočeni s brojnim izazovima, želi biti podrška na njihovom vjerničkom putu. U želji da pomogne njihov rast prevenirajući, koliko je to moguće, teža razočarenja ili skretanja, televizija nudi emisije u kojima će mladi kreativno stvarati, promišljati i međusobno se ohrabrivati u svjetlu Božje riječi i nauka Crkve, koji zasigurno imaju odgovore na sva traženja, želje i potrebe čovjeka i u ovo suvremeno doba.

Televizija je iznimno skup projekt u kojem su najveće stavke distribucija programa i stvaranje vlastite produkcije. Stoga je razumljivo da će u početku emitirati više vanjske produkcije stranih i domaćih autora. Uspješno surađuje s katoličkim televizijskim kućama poput EWTN-a i Centra Televisivo Vaticano. Međunarodna institucija SIGNIS, čiji je Laudato TV član, puno pomaže u posredovanju na tzv. free marketu u kojem dolazi do tzv. slobodnog programa, za koji ne mora plaćati autorska prava. Neke sadržaje je uz pomoć sponzora i otkupila. Preporuka je talijanska serija ‘Don Matteo’ koja će se emitirati svaku večer od ponedjeljka do četvrtka, a sadrži puno humora i lijepa je pozivnica za okupiti cijelu obitelj pred ekranom. To je nagrađivana uspješnica s talijanske državne televizije Rai 1.

U vlastitoj produkciji, LTV nudi vjerske emisije  „Razlog nade“, „Minute za tebe“, „Katolički kalendar“, prijenos audijencije pape Franje u emisiji „Papa s nama“ te nedjeljni Angelus. Zatim „Zajedno u mladosti“ (ZUM) i „Božanstvena komedija“. Emisija „Prosudbe“ govori o važnim i aktualnim društveno-političkim temama. Svakodnevna petominutna emisija  „Izdvojeno“ donosi informativne vijesti iz života zemlje i društva. Emisija „Dudo i prijatelji“ govori o sportskim uspjesima malih i velikih sportaša, ‘malih i velikih prijatelja’ hrvatskog olimpijca Dubravka Šimenca. Emisijom „Blagoslovljen tek“ voditelja Rafaela Dropulića Rafe Laudato TV potiče okupljanje obitelji na zajedničko blagovanje i duh zajedništva. Tjedni vrtuljak” je informativna emisija za djecu urednika Roberta Kurbaše. Emitirat će i animirane vjerske crtiće sinkronizirane na hrvatski jezik.

Također, LTV radi na produkciji vlastitih dokumentarnih filmova koji otkrivaju teška razdoblja hrvatske prošlosti od Drugog svjetskog rata naovamo. LTV upravo snima film o  mučeniku ocu Dominiku Baraču za kojeg dominikanci žele otvoriti kauzu. U produkciji Laudato televizije su snimljeni i dokumentarni filmovi koji promiču vrijednu kršćansku baštinu.

Dobro mijenja sve – Laudato TV!