Misa bdjenja i procesija uoči svetkovine Velike Gospe

U petak navečer 14. kolovoza uoči svetkovine Velike Gospe u kapeli sv. Antuna Padovanskog u Grabrovcu održala se misa bdjenja u čast Majci Božjoj koju je predslavio župnik Marijan Culjak.

U homiliji župnik Culjak naglašava: Današnji dan nije samo Marijin dan, nego dan svakoga od nas. Marija je prva od nas ljudi dušom i tijelom uznesena na nebo. To je dan njezine proslave, ali također dan koji ulijeva vjeru i nadu kako ćemo se na koncu vremena naći s njom u zajedništvu u kraljevstvu njezina Sina. U njoj imamo uzor koji nas poziva da i mi krenemo istim putem. Ona je povjerovala riječi Gospodnjoj i potpuno se predala njegovoj volji.

Zahvaljujemo Bogu koji nam je dao tako divnu Majku. Osvjedočeni vjernici iznose svojoj nebeskoj majci sve brige, poteškoće i patnje koje ih u životu snalaze. Uvjereni su da će im ona izmoliti od Boga pomoć. Blažena Djevica Marija je svemoćna zagovornica naša kod svog Sina, jer nas ona zagovara kao njegova majka. Marija je nada svih onih koji očajavaju, ona je pomoćnica nas grešnika, ona je suspasiteljica kršćana. Ona nas neprestano gleda svojim majčinskim očima.

Današnji čovjek se teško susreće s Bogom, dušom i vječnošću. Marija vidi tu našu nevolju, to naše robovanje, tu našu zaslijepljenost i to je potiče da nam u ovih zadnjih nekoliko godina priskače u pomoć. Marija je uvijek u povijesti bila put do Boga. Ona nikad nije ništa radila radi sebe, nego sve radi Boga i spasa naših duša. To nam svjedoče sva Marijina prošteništa, gdje ljudi kao nigdje drugdje susreću Boga i nalaze sebe, nalaze tako žuđeni duševni mir.

Stavimo danas svi ovdje prisutni, ali i sve naše obitelji, župnu zajednicu, prelijepu domovinu Hrvatsku pod moćni zagovor BIažene Djevice Marije – zaključuje homiliju vlč Culjak.

Nakon misnog slavlja uslijedila je procesija s upaljenim svijećama i pjevanjem marijanskih pjesama prema župnoj crkvi svete Jelene Križarice pred špilju Gospe Lurdske ispred koje smo izmolili litanije i zapjevali završni hodočasničku pjesmu nakon koje je župnik na sve zazvao Božji blagoslov.

Tekst: Darko Fiket, župni suradnik župe Zabok i suradnik Tiskovnog ureda Zagrebačke Nadbiskupije