Misa Zahvalnica i završetak hodočasničke godine u Svetištu Majke Božje Gorske u Loboru

U nedjelju, 27. listopada 2019., proslavljena je misa Zahvalnica i završetak hodočasničke godine u Svetištu Majke Božje Gorske u Loboru, najstarijem svetištu sjeverozapadne Hrvatske. U zajedništvu s vlč. Marijanom Culjakom, župnikom župe sv. Jelene Križarice, Zabok, vlč. Miroslavom Lesičarom, župnikom župe sv. Jurja, Draganić i vlč. Tomicom Božičekom, upraviteljem Svetišta, euharistijsko slavlje predvodio je krašički župnik, vlč. Ivan Vučak.

Vlč. Vučak je u svojoj homiliji istaknuo sljedeće: „Prva stvar na kojoj moramo dragom Bogu zahvaliti je pouzdanje u Njega. Svatko od nas treba si postaviti pitanje – kakvo je moje pouzdanje u Boga? Koliko ja znam imati pouzdanja u Boga ili se samo pouzdajem u svoje sposobnosti i govorim kako sam ja pametan, divan, velik, kako ja mogu to i to učiniti. A što će Bog učiniti u mom životu? I zato, danas, kada nam Evanđelje donosi farizeja i carinika, donosi nam dva načina života. Život u kojem uvijek prevladava naša sebičnost, oholost i samodostatnost. No, Gospodinu je bitan onaj drugi dio u kojem ćemo reći – da, Gospodine, želim biti oruđe za druge. Želim služiti drugima. Ne želim biti samo ona usta koja traže da ih se nahrani, nego želim biti kruh koji se trga i daje za drugoga.“

Nadalje, vlč. Vučak je naglasio kako „zahvalnost prema Bogu dolazi po našim djelima. I zato ne možemo biti kršćani koji se neće nikome zamjeriti. Kršćanin se mora zamjeriti! Kršćanin je onaj koji ne pristaje na sve. On je onaj koji zna svoje principe i koji je spreman svakome čovjeku pomoći. Zato smo i danas u ovom Svetištu. Želimo zamoliti Boga da nam da snage i hrabrosti te da primimo milost koju ćemo moći dijeliti drugima. Neka nam Majka Božja isprosi kod svoga Sina da budemo ponizni kršćani, oni koji ćemo znati izreći zahvalnost Bogu, koji ćemo znati oproštenje od Boga primiti, ali i oprost jedni drugima udijeliti.“

Nakon svete mise i zagovornog ophoda oko oltara Majke Božje Gorske uslijedio je blagoslov plodova zemlje u cinktoru svetišta, a svim hodočasnicima podijeljene su jabuke i licitarska srca te je zajedničko druženje nastavljeno uz domaće poslastice koje su pripremile župljanke i članice “Udruge žena Lobor” te “Udruga vinara i vinograda Kliet”.

Nova hodočasnička godina u Svetištu Majke Božje Gorske započinje na Bijelu nedjelju, 19. travnja 2020. godine.


Ana Šeremet, župna medijska suradnica