Mlada misa vlč. Alena Vrbeka

Pod geslom “O ljubavi tvojoj, Gospodine, pjevat ću dovijeka“ danas je ispred župne crkve Uzvišenja Svetoga Križa svoju mladu misu proslavio vlč. Alen Vrbek, koji je za svećenika zaređen u subotu 9. lipnja u Zagrebačkoj katedrali.

Nakon dirljivog obiteljskog blagoslova u dvorištu župnoga dvora procesija se uputila prema župnoj crkvi. Procesiju su krasile narodne nošnje, vatrogasci u svečanim odorama, lovci i druge udruge te veliko mnoštvo vjernika župe i okolice.

Svečanu je Euharistiju posebno obilježila prisutnost velikog broja svećenika, domaćih sinova svećenika, kolega mladomisnika, župljana i mladomisnikovih prijatelja a bili su prisutni općinski načelnik Marko Kos sa suradnicima kao i gradonačelnik grada Krapine Zoran Gregurović.

Dirljivim riječima obratio se mladomisniku župnik Zlatko Pavetić koji je naglasio da su roditelji prvi odgojitelji duhovnih zvanja te zahvalio mladomisnikovoj obitelji što su sve ono blago koje su oni primili predali mladomisniku. Mladomisniku je poželio da hrabro ide u veliku i izazovnu avanturu Kristova svećenika trezveno i radosno, predano i beskompromisno, sigurno praćen pogledom i blagoslovom svoje obitelji, te tolikih drugih. Arški župnik bio je veoma ponizan, ali itekako svjestan, kao svećenik, da je neizmjerni dar za svoj narod: “Isus ne dolazi mnoštvu s velikim zahtjevom, on samo želi biti blizu čovjeku. Tako i svećenik treba svojim životom svjedočiti Boga koji je brižan, nježan, Boga koji je ljubav…”, stoga budi bliz svima onima koje budeš susretao u svome svećeničkom poslanju rekao je domaći župnik Pavetić.

U ime župe mladomisnika je pozdravio Ivan Turjak koji je rekao između ostalog: “Prije 13 godina je započeta priča koja je danas pretvorena u stvarnost na radost i ponos ove naše župe, svih ljudi dobre i plemenite duše.” Odrastao si u skromna, razborita i samozatajna mladića. Bog gleda, izdvaja za se i poziva, a čovjek se odaziva. Čestitavši Alenu što je čuo glas Božji, razumio i prihvatio njegov poziv, zahvalio je Gospodinu za tu veliku milost novog 11-og zvanja rodom iz ove župe. Hvala Bogu što po tebi želi biti s nama i što po tebi, svom svećeniku, danas želi koračati Župom, ovim mjestom i župama u koje te Bog bude slao. Budi ustrajan sijač Riječi Božje i nastavljaj djelo Isusovo. Naprijed, hrabro samo i ne boj se. Prepusti Gospodinu putove svoje, u njega se uzdaj i On će te voditi, poručio je Ivan Turjak.

Prigodne riječi homilije i ohrabrenja uputio je preč. Dražen Karačić, župnik župe Presvetog Srca Isusova u Karlovcu, inače bivši župnik svetokriške župe. On je sve okupljene, a na poseban način mladomisnika pozvao da Bogu bude i ostane vjeran, a to će najbolje i jedino postići samo ako svakog dana iznova Bogu bude zahvaljivao na službi za koju ga je odabrao. «Današnje vrijeme je vrijeme svjedoka, a ne govornika», naglasio je preč. Karačić i nastavio: «Ušao si u bojno polje u kojem ti slijedi borba, ali ti budi hrabar i ne boj se! Čitavo nebo stoji iza tvojih leđa; budi sveti svećenik; budi svjedok; prepusti se Bogu i dopusti mu da djeluje u tebi; ne idi daleko unaprijed sa svojim planovma, nego dan po dan; nikada u svom životu nemoj prestati moliti i Boga voljeti, jer ljudi u tebi i kroz tebe traže Krista. «Budi uvijek mladomisnik, živi ono što propovijedaš, ostani ponizan, ustrajan i samozatajan, imaj uvijek oko, uho i ruke za one u potrebi, neka tvoje lice uvijek bude vedro, radosno i veselo – zaključuje preč. Karačić .

Tijekom cijelog slavlja bez obzira na kišu osjetila se radost i zajedništvo župe, kroz pjevanje pučkog zbora, molitve i sudjelovanja pobožnog puka tijekom euharistijskog slavlja.

Na kraju se mladomisnik kratko zahvalio; ponajprije Bogu, onda roditeljima, obitelji, susjedima, propovjedniku te svima prisutnima koji su na ovaj ili onaj način doprinijeli da dođe do oltara ili pomogli duhovno ili materijalno. Posebnu riječ zahvale izrekao je župniku Zlatku koji je cijelo vrijeme bio njegov oslonac, ruka koja ga je vodila kroz životno opredjeljenje, onaj koji je bio uvijek uz njega u tuzi, sreći, uspjesima i padovima. Njegove riječi zahvale ganule su sve prisutne na svetoj misi pa smo i pustili pokoju suzu.

Nakon Euharistijskog slavlja mladomisnik je podijelio svoj mladomisnički blagoslov obitelji te svećenicima, dok su ostali vjernici imali za to priliku nakon večernje Mise zahvalnice na kojoj se okupio ponovno veliki broj vjernika.

Zahvaljujemo se svim župljanima koji su na bilo koji način pomogli u organizaciji Mlade mise. U nedjelju 22. srpnja očekuje nas još jedno mladomisničko slavlje u župi sv. Ane u Loboru vlč. Matije Novačkoga.

Molimo i dalje za svećenička zvanja u našoj župi, gradu, Domovini i Svijetu. Naše mladomisnike preporučujemo i nadalje u vaše molitve.

Darko Fiket, župni suradnik i suradnik Tiskovnog ureda Zagrebačke Nadbiskupije