Održano Dekanatsko proštenje M.B. Jeruzalemskoj na Trškom Vrhu

„Budimo mironosci jedni drugima u ovim izazovnim vremenima“

Već nekoliko godina zaredom prve nedjelje u srpnju svećenici dekanata predvođeni vlč. dekanom organiziraju hodočašće župa Krapinskog dekanata Majci Božjoj Jeruzalemskoj na Trškom Vrhu. Prije misnoga slavlja uslijedila je pobožnost Križnog puta.

Na samom početku misnoga slavlja domaći župnik vlč. Davor Štuljan pozdravljajući okupljene vjernike pozvao ih je na ustrajnost vjere i štovanja naše nebeske Majke Marije. Misno slavlje predvodio je preč. Vladimir Drnetić, dekan i župnik župe Uzvišenja Svetoga Križa u Svetom Križu Začretju uz koncelebraciju svećenika iz dekanata i trajnog đakona Slavka Milakovića.

U poticajnim riječima homilije okupljenim vjernicima preč Vladimir ističe kako naš put sadrži horizontalni i vertikalni dio. A kod nas se često događa da gledamo samo horizontalni put a zaboravljamo da postoji vertikala koja nas povezuje s Bogom. U ovom prastarom svetištu mnogi su hodočasnici pronašli utjehu za sve svoje životne poteškoće, povjeravajući sve svoje brige i probleme nebeskoj Majci Mariji našoj velikoj zagovornici u ovom burnom vremenu u kojemu smo se snašli, što u prošlosti i sadašnjosti. Svi smo mi ovdje neponovljivi, subjekti smo vlastitih života i dio svijeta u kojem živimo pa stoga budimo radosni navjestitelji Božje ljubavi prema svakom čovjeku.

Razmislimo danas gdje možemo donijeti mir ako vlada nemir u našim obiteljima, našem mjestu i selu, gdje možemo izazvati otvorenost ako prijeti neka zatvorenost, nasilje i strah, gdje možemo ljudima koje susrećemo pružiti potporu i pomoć, gdje možemo posvetiti svoje vrijeme onima koji su usamljeni i očajni – zaključuje homiliju preč. Vladimir Drnetić.

Na kraju domaćin susreta župnik vlč. Davor Štuljan  zahvalio je svima, ponajprije Bogu na prekrasnom danu, zatim propovjedniku na nadahnutim riječima, kolegama braći svećenicima, čitačima, pjevačima, kao i svim ostalim suradnicima te na kraju svima okupljenima na današnjem slavlju.

Nakon misnoga slavlja uslijedila je zajednička hodočasnička procesija oko oltara Majke Božje Jeruzalemske.    Tekst: Darko Fiket, župni suradnik župe Zabok i suradnik Tiskovnog ureda Zagrebačke Nadbiskupije