Proslavljen dan vatrogasaca

U Zaboku je u ponedjeljak 4. svibnja proslavljen spomendan svetog Florijana. Vatrogasci su se okupili ispred zabočkog DVD-a odakle je uz pratnju limene glazbe DVD-a Zabok krenula svečana procesija prema kapelici sv. Antuna u Grabrovcu. Tamo je svetu misu predslavio zabočki župnik i član DVD-a Zabok Marijan Culjak.
 
U svečanim odorama zabočki su vatrogasci zahvaliti svome nebeskom zaštitniku te odali počast svim pokojnim vatrogascima iz cijele Hrvatske.  
 
U svojoj homiliji župnik je podsjetio na ulogu vatrogasaca u Zaboku. „Sjećamo se kako su vatrogasci nekada u selu bili ljudi na koje se svatko mogao osloniti. Ljudi koji su bili spremni priskočiti u pomoć ne samo kad su u pitanju bili požari, prirodne katastrofe i slično uvijek su bili tu, nikada nisu tražili niti plaću niti nagradu ni veličanje. Te odlike vatrogasca i vatrogastva“, poručio je župnik, „nosite i vi dragi prijatelji, a to činite i nadalje s velikim ponosom“.


 
Župnik je istaknuo kako se i danas, na spomen vatrogasaca u Zaboku, budi asocijacija „o požrtvovnosti, dobroti, iskrenosti, o međusobnom prijateljstvu, povjerenju pa i bratskoj ljubavi“.
 
„Dok je vatrogasaca u Zaboku, biti će iskrenosti, poštenja te hrabrosti. Želim Vama i sebi da budemo drugima primjer i ohrabrenje kako se isplati živjeti i voljeti ovo naše Zagorje gdje nas je Bog smjestio od davnina i da ako treba uložimo i najveće žrtve da sačuvamo tu svoju rodnu grudu od bilo kakovih nepogoda i katastrofa.“
 
Nakon misnoga slavlja uslijedilo je prigodno druženje vatrogasaca i građana.

Darko Fiket, župni medijski suradnik Tiskovnog ureda Zagrebačke Nadbiskupije