Proslavljena misa Zahvalnica za plodove zemlje

U Župi svete Jelene Križarice, u nedjelju 18. Listopada misu zahvalnicu za dar kruha i plodove zemlje predvodio je mons. Ivan Miklenić, kanonik zagrebačkog Prvostolnoga kaptola i arhiđakon zagorski. Na toj misi prisustvovali su brojni vjernici uz poštivanje svih epidemioloških preporuka Županijskog stožera civilne
zaštite Krapinsko- zagorske županije svojom su molitvom i pjesmom zahvalili Gospodinu na svim darovima koje kroz cijelu godinu dobivaju.

U homiliji mons. Miklenić naglašava posebno zahvalnost kao odnos prema Bogu, osobito u ovo novije doba u kojem se trenutno nalazimo, i to iskrena zahvalnost bez obzira na iskušenja a zahvalnost znak plemenite duše. Molitva zahvale je najuzvišenija vrsta molitve. Danas kad Vi slavite misu zahvalnicu od nas se traži da činimo djela kraljevstva Božjega koja su tako jednostavna i svakodnevna te sam uvjerenja da ih mi svi zajedno činimo svakoga dana te ih nabraja: dobrota, služenje, traženje, širenje i branu istine, te zauzimanje za pravo ne samo ono naše osobno, već za pravo drugih, solidarnost s onima kojima je teško, s onima
koji su pogođeni s ovim kriznim vremenima kao i sa onima koji su na rubu siromaštva te su potrebni ljudske solidarnosti i ljubavi te spremnosti služenja općem dobro – sve su to djela kraljevstva Božjega koje bi trebali činiti svaki dan ali još više da s tim djelima potkrepljujemo svoju zahvalnost Gospodinu – ističe
mons. Miklenić.

Darove na oltar uz prigodne tekstove prinijeli su naša djeca iz Osnovne škole “Ksavera Šandra Gjalskog” koji su se prinosili na dar: kruh, vino, žito, voće i povrće, grožđe, cvijeće, zemlju i ostale plodove koje je pripremila naša župljanka Zlatica Čefko, a vjeroučiteljica Ksenija Miškulin prigodne tekstove uz
darove.

Vlč. Culjak na kraju misnog slavlja ističe kako nas Bog svakodnevno obasipa dobročinstvima i danju i noću, daje nam svaku zraku sunca, svaku kap kiše koju natapa zemlju i oplođuje. Na svem bogatstvu svih tih darova moramo biti Bogu zahvalni svakoga dana ne samo danas na nedjelju zahvalnicu. Brojni plodovi položeni ispred oltara ukrasili su i svetište crkve. Čitavo slavlje proteklo je u duhu zajedništva, zahvalnosti i radosti. Na kraju slavlja poslije popričesne molitve plodovi su blagoslovljeni a nakon toga smo pjesmom
zahvale TEBE BOGA HVALIMO zahvalili za ovaj dan i sva dobročinstva prmljena od Boga.


Svima koji su pridonijeli današnjoj proslavi, prije svega dragom Bogu, mons. Mikleniću na riječima poticaja i ohrabrenja, djeci, vjeroučiteljima, ministrantima. Pjevačima te svima koji su bili na misi zahvalio je domaći župnik Marijan Culjak.

Tekst i foto: Darko Fiket, župni suradnik