Prva nedjelja došašća (C)

Čitanje svetog Evanđelja po Luki

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: „Bit će znaci na suncu , mjesecu i zvijezdama, a na zemlji bezizlazna tjeskoba naroda zbog huke mora i valovlja. Izdisat će ljudi od straha i iščekivanja onoga što prijeti svijetu. Doista, sile će se nebeske poljuljati. Tada će ugledati Sina Čovječjega gdje dolazi u oblaku s velikom moći i slavom. Kad se sve to stane zbivati, uspravite se i pridignite glave jer se približuje vaše otkupljenje. Pazite na se da vam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i u životnim brigama te vas iznenada ne zatekne onaj dan jer će kao zamka nadoći na sve žitelje po svoj zemlji. Stoga budni budite i u svako doba molite da uzmognete umaći svemu tomu što se ima zbiti i stati pred Sina Čovječjega. Riječ Gospodnja.

KOMENTAR: BUDNI BUDITE   Jasnoća Isusova govora ne može se zanemariti. Njegova namjera nije zastrašiti ljude nego baš suprotno, ohrabriti, osokoliti. „Uspravite se i podignite glave jer se približilo vaše otkupljenje.“ Trenutak prijelaza treba za svakoga čovjeka biti trenutak radosti jer se konačno dolazi na cilj. Pa zašto se ljudi plaše smrti i sudnjeg dana? Prije svega postoji strah od nepoznatog a onda i strah od vlastite savjesti da bi taj susret mogao biti neugodan i nepovoljan za mnoge od nas. Kad nas u životu čeka nešto važno što moramo učiniti volimo to odgađati, gurati od sebe i stvarati lažan privid sigurnosti. Sudnji dan je trenutak gdje čovjek više ni na koji način ne može vladati situacijo. Umjesto njega govore njegova djela i njegov život. Onaj tko živi odgovorno i pošteno po zakonu i propisu Evanđelja ne treba se bojati susreta sa Stvoriteljem.

Naprotiv, onaj koji ga svojim životom niječe i odbacuje ima i te kako razloga za strah i paniku. Isus spominje i kozmičke katastrofe što ne mora značiti da će se svemir odjednom urušiti i nestati nego želi naglasiti da sve stvoreno ima i svoj prirodni završetak i da će u Kristu sve biti obnovljeno: Novo nebo i Nova zemlja. Da se svemir mijenja iz dana u dan to je opće poznata činjenica. Mnoge zvijezde čiju svjetlost mi vidimo ugašene su već tisućama godina. Neprestano širenje i nastajanje novih zvijezda i planeta govori o nestalnosti i nestabilnosti, o prolaznosti. Ništa na ovome svijetu nije tako stalno i trajno da bi čovjeku moglo pružiti potpunu sigurnost i osigurati mu život vječni. Zato Isus poziva na budnost.

Biti budan znači:

– slušati upute i savjete Isusa kroz Sveto Pismo i nauku Crkve ..

– paziti da nam psovka ne postane navikom …

– čuvati se lijenosti …

– biti budan pred grijehom bilo koje vrste …