„Tko se opredijelio za Stepinca, opredijelio se za istinu, za Boga, Crkvu i domovinu!“

Euharistijskim slavljem u Župi Presvetog Trojstva, rodnoj župi blaženog Alojzija Stepinca u Krašiću, svečano je u srijedu, 10. veljače 2016. godine proslavljeno Stepinčevo. Slavlje koje je okupilo brojne hodočasnike iz cijele Hrvatske predvodio je mons. Juraj Batelja, postulator kauze za proglašenje svetim blaženog Alojzija Stepinca. On je u svojoj homiliji istaknuo kako je današnji dan posebna prigoda da se uteknemo u Stepinčev zagovor i odlučimo poput njega nositi životni križ dragovoljno, strpljivo i gorljivo.

Govoreći o korizmenom vremenu koje je pred nama, mons. Batelja kazao je kako nas upravo današnje bogoslužje usmjeruje na kajanje za grijehe, na odluku i pokoru da se u njih ne vraćamo. Štoviše, želimo s blaženim Alojzijem kroz korizmu doći do iskustva da je Bog jedino svjetlo na putu našega života.

Osvrnuvši se na liturgijsko čitanje iz Pavlove Druge poslanice Korinćanima, rekao je da i blaženi Alojzije, baš kao i sveti Pavao, poučavao kako je jedino po Kristu, s Kristom i u Kristu omogućen pristup nebeskom Ocu, te da je kršćanstvo istinsko svjetlo ljudskoga roda. Podsjetio je na suvremenu Stepinčevu misao izgovorenu 25. studenog 1941. godine: „Ljudi naših dana traže nešto bolje od kršćanstva! Ljudi naših dana nužno žanju prokletstvo!“

FOTOGALERIJA

Bio je to, nastavio je mons. Batelja, proročki glas osude sustava koji su pod krinkom poganskih ideologija radili na zatiranju Božje časti i dostojanstva ljudske osobe.

Blaženi Alojzije, naglasio je mons. Batelja, čeznuo je za slavom neba. On je danas pred nama kakav je bio i na dan proglašenja blaženim i kakav će biti u dan proglašenja svetim: otvorena knjiga života.

U nastavku homilije, mons. Batelja napomenuo je da je Stepinac znao napraviti odmak od dnevne politike, te je bez straha branio evanđeoska načela života pred bezdušnim kraljem Aleksandrom, sebeljubivim poglavnikom Antom, zloćudnim diktatorom Titom, a danas pred Božjim prijestoljem svjedoči o ispravnosti svojih postupaka kojima je programirao svoj episkopat.

Nema razloga, dodaje mons. Batelja, da u poštovanju njegove svete osobe uzmičemo, da je se stidimo, da joj ne vjerujemo, da je se iz lažnih kompromisa ili slaboće odreknemo.

Podsjetio je na riječi sluge Božjega Franje Kuharića: „Tko se opredijelio za Stepinca, opredijelio se za istinu, za Boga, Crkvu i domovinu!“, ističući da upravo Stepinčeva žrtva simbolizira poruku Evanđelja, koja je najbolji lijek i za rane našeg vremena – Božja zapovijed ljubavi.

Što su mu bile slabije fizičke snage, to mu je duh postajao jači – kazao je mons. Batelja, zaključujući svoju homiliju izrazom vjere da će se sve laži protiv našeg Blaženika rascvasti u istinu, neprijateljstvo u ljubav te da će svi Kristovi vjernici čista srca slaviti i iskusiti Božje milosrđe, ne samo u povijesti već kroz svu vječnost pod Očevim milosrdnim pogledom u zajedništvu općinstva Svetih i uskoro svetog Alojzija Stepnica.

U koncelebraciji je uz domaćeg župnika vlč. Dragutina Kučana bilo dvadesetak svećenika Zagrebačke nadbiskupije.

Prije euharistijskog slavlja, vjernici su imali priliku iskazati čast relikvijaru s moćima blaženog Alojzija Stepinca, koji je danas završio svoj hod po župama Zagrebačke nadbiskupije.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije