Uz 100. rođendan Nadbiskupske klasične gimnazije na Šalati u Zagrebu

Ove godine, 25. listopada, Nadbiskupska klasična gimnazija na zagrebačkoj Šalati navršit će 100 godina postojanja. Razvila se iz Nadbiskupskog liceja osnovanog 1854. godine u sklopu Bogoslovnog sjemeništa i svoje je djelovanje započela 1920. godine na adresi Kaptol 29.

Kad je dobrotom i marom nadbiskupa Bauera i biskupa Akšamovića dovršena gradnja impozantnog kompleksa na Šalati, gimnazija je promijenila adresu i od 1928. do danas, nalazi se u Voćarskoj cesti 106. Od 1922. godine škola djeluje kao Nadbiskupska velika gimnazija, a od 1931. kao Nadbiskupska klasična gimnazija s pravom javnosti. No, ta javnost školi je ukinuta 1948., ali ona usprkos tome i dalje radi, a temeljem osnivačkoga akta od 8. rujna 1948. godine. U razdoblju kada škola nije imala pravo javnosti, u tome velikom kompleksu smjestila se vojna bolnica, koja je 1989. preselila.

Pravo javnosti škola ponovno dobiva u travnju 1991. godine, te je dopušten upis vanjskih učenika. Važna godina za povijest Šalate je 2003. jer su te godine biskupi Zagrebačke metropolije odlučili da školu mogu pohađati i djevojke. Generacija učenika maturanata 2006./2007. je prva generacija u kojoj su bile djevojke.

Ususret velikom jubileju Nadbiskupska klasična gimnazija uspješno je predstavljena u emisiji Grad na gori na Hrvatskom katoličkom radiju. U prvoj emisiji, od  planiranih tri, o svojim danima provedenim u Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji govorio je požeški biskup Antun Škvorčević, profesorica Nevenka Nekić, o svom viđenju rada u NKG-u govorila je profesorica Snježana Gabelić, a o svojim nkgeovskim danima progovorili su bivši učenici don Josip Mudronja, Hanna Pohle te ovogodišnji maturant Luka Keran. Emisiju je uredila i vodila Snježana Kirinić Grubić

Poslušajte zašto je NKG dobar odabir za učenike, što se sve krije pod nazivom Nadbiskupska klasična gimnazija i mnoge druge zanimljivosti:

EMISIJA: GRAD NA GORI – O Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji

Natječaj za upis učenika u prvi razred Nadbiskupske klasične gimanzije

Sve informacije o upisima kandidata u 1. razred Nadbiskupske klasične gimnazije u školsku godinu 2020./2021. možete naći na poveznici u nastavku:

Natječaj za upise u prvi razred upise školska godina 2020./2021.

Upisi se provode kroz sustav NISpuSŠ. Informacije možete pronaći na stranici https://www.upisi.hr

O upisima općenito:https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/full/2017_05_47_1109.html
Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole (NN 49/1547/17);
Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2020./2021. (NN62/20)