Četrnaesta nedjelja kroz godinu (C)

Čitanje svetog Evanđelja po LukiU ono vrijeme:Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: ’Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.«»Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: ‘Približilo vam se kraljevstvo Božje!’ A kad u neki grad uđete pa vas ne prime, iziđite na njegove ulice i recite: ‘I prašinu vašega grada, koja nam se nogu uhvatila, stresamo vam sa sebe! Ipak znajte ovo: Približilo se kraljevstvo Božje!’ Kažem vam: Sodomcima će u onaj dan biti lakše negoli tomu gradu.«Vratiše se zatim sedamdesetdvojica radosni govoreći: »Gospodine, i zlodusi nam se pokoravaju na tvoje ime!« A on im reče: »Promatrah Sotonu kako poput munje s neba pade. Evo, dao sam vam vlast da gazite po zmijama i štipavcima i po svoj sili neprijateljevoj i ništa vam neće naškoditi. Ali ne radujte se što vam se duhovi pokoravaju, nego radujte se što su vam imena zapisana na nebesima.«Riječ Gospodnja.

Žetva je velika a radnika malo

Iako se broj stanovnika zemlje povećava, broj svećenika i osoba posvećenog života se smanjuje iz godinu u godinu. Štoviše, prosječna dob svećenika je sve veća i veća. Bezbroj župa nema svoga svećenika i mnogi su ljudi ostavljeni bez nedjeljne mise, čestih ispovijedi, pa čak i sakramenata krštenja i vjenčanja.

Nedostatak svećenika i osoba posvećenog života direktno utječe na stupanj evangelizacije društva, obitelji, mladih i djece. Gdje god nema svećenika vjera slabi, osjećaj za Boga se gubi i vjernici malo po malo slijede svijet.

Sv. Ivan piše: “podignite oči svoje i pogledajte polja: već se bjelasaju za žetvu” (Iv 4,35). Jedan pogled na svijet pokazuje kako su polja prazna na koja Crkva mora donijeti Evanđelje, donijeti Kristovo spasenje. Ali tko će izići na ta pusta polja? Neće li zrnja pokvariti zbog nedostatka žeteoca? Neće li zrnja istrunuti s prvom pojavom ljetnog sunca? Polje je spremno, potrebe su neograničene, ali radnika Evanđelja malo i nedovoljno.

Žetva je velika. Kako će, Gospodine, milijuni ljudi povjerovati u tebe, ako ne čuju tvoju riječ? Kako će čuti tvoju riječ ako nema svećenika koji će im tvoju riječ prenijeti? Kako će te upoznati, Gospodine, ako nema svjedoka Evanđelja, ako nema svećenika da tvoju riječ donesu u njihove živote?

Gospodine, žetva je velika. Pošalji radnike na opustošena polja svijeta:

pošalji svećenike, Gospodine, da evangeliziraju radnike; da donesu tvoj poruku pravednosti i ljubavi vođama društva, biznismenima;

pošalji svećenike koji će donijeti tvoju Istinu intelektualcima;

pošalji svećenike koji će tješiti odbačene i napuštene;

pošalji svećenike koji će pomagati bolesnima i umirućima;

pošalji svećenike koji će donijeti tvoj križ i spasenje u najudaljenije krajeve svijeta;

pošalji svećenike koji će biti apostoli obitelji, koji će pomagati oženjenima i udatima živjeti čistu ljubav i odgajati djecu u kršćanskim vrednotama;

pošalji svećenike koji će svojom svetošću i primjerom svijetu dati novu nadu;

pošalji svećenike koji će utješiti ožalošćene;

pošalji svećenike koji će biti liječnici za bolesne duše;

pošalji svećenike koji će graditi društvo pravde i ljubavi;

Koliko moje braće i sestara nisu upoznali tebe, Gospodine, nikad nisu čuli o tebi, nisu primili milost božanskog posvojenja po sakramentu krštenja, i možda žive bez nade!

Kad bibilo više radnika, više svećenika koji će evangelizirati, naviještati tvoj riječ, pronositi poruku spasenja i radost oproštenja.

Mnogo je ljudi, Gospodine, koji žive život bez značenja, opterećeni materijalnim stvarima i ne razmišljaju o nekom većem idealu. Njima nikada nitko nije govorio o Bogu, poruka tvoje ljubavi nikada nije došla do njih. Oni ne znaju da ih beskrajno ljubiš jer im nitko o tome nije progovorio. Nikada nisu susreli svećenika koji bi njima bio glasnik tvoga Evanđelja, tvoje Radosne vijesti.

Gospodine, žetva je velika. Pošalji radnike u žetvu svoju!