Proslavljen blagdan sv. Florijana

U organizaciji Vatrogasne zajednice grada i Dobrovoljna vatrogasna društva na području grada obilježili su svoj dan na sam blagdan sv. Florijana u petak 04. svibnja okupljanjem vatrogasaca ispred zabočkog DVD-a odakle je krenula svečana procesija uz pratnju limene glazbe DVD-a Zabok prema župnoj crkvi sv. Jelene Križarice gdje se održalo misno slavlje koje je predvodio zabočki župnik i član DVD-a Zabok Marijan Culjak.

 

Sveti Florijan u narodu je poznat kao zaštitnik od požara i poplava, a vatrogasci ga posebno štuju kao svoga sveca zaštitnika. Prema legendi, sv. Florijan je živio u 3. stoljeću poslije Krista u rimskoj pokrajini Noricum, današnjoj Austriji. Bio je rimski časnik vjerojatno zadužen za vatrogastvo u vojnim vatrogasnim postrojbama tadašnjeg Rima. Kako nije odobravao postupke Dioklecijana prema kršćanima, te se i sam proglasio vjernikom, osuđen je na smrt. Sv. Florijana s vatrogastvom se povezuje od početka 13. stoljeća, te se njegov lik pojavljuje na vatrogasnim zastavama, opremi i simbolima.

U svečanim odorama zabočki su vatrogasci zahvaliti svome nebeskom zaštitniku te odali počast svim pokojnim vatrogascima kako sa našeg područja tako i cijele Hrvatske.  Na početku misnoga slavlja župnik naglašava kako su se vatrogasci uvijek odlikovali kao ljudi poštenja i istine. Te odlike vatrogasca i vatrogastva – poručuje župnik – nosite i vi dragi prijatelji a to činite i nadalje s velikim ponosom.

U svojoj homiliji naglašuje ovo: Oduvijek je među ljudima bilo prisutno neprijateljstvo, progoni, mržnje na sve one koju su živjeli za istinu. Istina često puta boli… Reći nekome istinu u lice često je neugodno, više smo naviknuti da nam se govore neke lijepe laži, da nam se laska i veliča za sve ono za što nismo zaslužni da bi ostavili lijepi dojam pred drugima. Isus poučava svoje učenike a i nas: treba živjeti za istinu, govoriti istinu i svjedočiti pa ako je i potrebito za istinu i trpjeti.

Župnik naglašava kako su se vatrogasci uvijek odlikovali kao muževi poštenja i istine. Sjećamo se kako su vatrogasci nekada u selu bili ljudi na koje se svatko mogao osloniti. Ljudi koji su bili spremni priskočiti u pomoć ne samo kad su u pitanju bili požari, prirodne katastrofe i slično uvijek su bili tu, nikada nisu tražili niti plaču niti nagradu ni veličanje. Te odlike vatrogasca i vatrogastva – poručuje župnik – nosite i vi dragi prijatelji a to činite i nadalje s velikim ponosom. U tom pogledu ništa se nije promijenilo jer i danas čim se spominje riječ vatrogasac tu su i dalje prisutni atributi koji govore o požrtvovnosti, dobroti, iskrenosti, o međusobnom prijateljstvu, povjerenju pa i bratskoj ljubavi.

Sveti Florijan je prošao zemljom čineći dobro. Nije zagovarao zlo ali nije se ni bojao podići glas za dobro čovjeka. Na mržnju i grube riječi uzvratio je ljubavlju, na zloću opraštanjem, na uzdignutu ruku pružio ruku prijateljstva – a to upravo Vi svojim humanim radom i činite. Takvi postupci mijenjanju ljude ali i svijet. Širite tu ljubav, požrtvovnost, dobrotu i iskrenost u svojim obiteljima, radnim mjestima, prijateljima, kolegama ukratko svima onima koje susrećete na svom životnom putu.

Na kraju župnik ističe: naša vatrogasna zastava crvene je boje koje označava vatru i boju ljubavi pa i na kraju krajeva mučeništvo. I neka je zastava crvena – poručuje župnik Marijan, ali neka naša lica ne budu crvena od ne istine već prave istine jer smo svoji na svome.

Na kraju misnoga slavlja župnik Culjak sa riječima ohrabrenja vatrogascima i okupljenom narodu progovara: dok je vatrogasaca u Zaboku biti će iskrenosti i poštenja te hrabrosti želim Vama i sebi (pošto je župnik član DVD-a Zabok) da budemo drugima primjer i ohrabrenje kako se isplati živjeti i voljeti ovo naše Zagorje gdje nas je Bog smjestio od davnina i da ako treba uložimo i najveće žrtve da sačuvamo tu svoju rodnu grudu od bilo kakovih nepogoda i katastrofa.

Nakon misnoga slavlja uslijedilo je prigodno druženje vatrogasaca i građana.

 Darko Fiket, župni suradnik i suradnik Tiskovnog ureda Zagrebačke Nadbiskupije