Proslavljen trostruki blagdan naše župe

Podnaaslov: „Postanimo bolji ljudi, ljudi ljubavi“

Kao jedno od mjesta gdje se Sveti Valentin posebno slavi je i naša župa jer se u našoj crkvi nalazi oltar sv. Valentina, a na molitvu u župnu crkvu vjernici dolaze cijelog dana iz našeg susjedstva i župe. 

Na samom početku homilije predslavitelj euharistijskog slavlja vlč. Josip Čulig pojašnjava da danas slavimo trostruki blagdan, početak korizmenog vremena, godišnje klanjanje kojeg svaka župa prikazuje u nadbiskupiji i blagdan sv. Valentina. 

Smisao korizme definitivno nije post koji dobro dođe zbog vraćanje linije i ona se ne svodi na pokoru u smislu da čovjeku nešto uzme, nego je njen smisao duhovno i moralno bogaćenje čovjeka. No motiv za bilo kakvo odricanje u korizmi definitivno treba biti ljubav. Onda je riječ o savršenom odricanju. Dobro je ako svoj post povežemo s darivanjem siromašnih od sredstava koja smo prištedjeli odricanjem.

Danas se vaša župa u ime čitave Nadbiskupije klanjanja pred Presvetim Oltarskim Sakramentom moleći za sve naše potrebe, osobito za obnovu duha naše Domovine, za naše obitelji, za bolesnike i patnike, za progonjene i usamljenje, za roditelje i djecu, za stare i one koji su na kraju svog životnog puta. Molimo i za nova duhovna zvanja, kako u vašoj župi tako i nadbiskupiji, za svećenike, redovnike i redovnice, đakone, bogoslove i sjemeništarce ukratko za svakoga čovjeka na ovome svijetu da svi zajedno budemo svjedoci vremena u kojem živimo da je Bog prisutan u svakome od nas.

Molimo zajedno sv. Valentina kojeg slavimo danas da po njegovom zagovoru postanemo bolji ljudi, ljudi ljubavi, oni koji će se sve više približiti Bogu, neka nas približi Euharistijskom Kristu, koji je onda najsavršenija ljubav, milosrđe i blagost.

Domaći župnik Marijan zahvalio je predvoditelju misnoga slavlja na upućenim riječima ohrabrenja i poticaja, zatim braći svećenicima i svim vjernicima koji su bili prisutni na misnom slavlju.

Darko Fiket, župni suradnik i suradnik Tiskovnog ureda Zagrebačke Nadbiskupije