Priopćenje s Trideset i šeste sjednice biskupâ Zagrebačke crkvene pokrajine

Biskupi Zagrebačke crkvene pokrajine pod predsjedanjem nadbiskupa i metropolita zagrebačkoga kardinala Josipa Bozanića, u petak, 29. prosinca 2017. u Nadbiskupskome dvoru u Zagrebu održali su svoju trideset i šestu sjednicu, a na sjednici su sudjelovali svi biskupi Metropolije: mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski, mons. Vlado Košić, biskup sisački, mons. Nikola Kekić, vladika križevački, mons. Vjekoslav Huzjak, biskup bjelovarsko-križevački te zagrebački pomoćni biskupi: mons. Ivan Šaško i mons. Mijo Gorski.

U ozračju Božićnoga vremena i završetka građanske godine, biskupi su se osvrnuli na važna događanja za život Metropolije u proteklome razdoblju, pobliže su se upoznali s Naputkom kongregacije za kauze svetih od 8. prosinca 2017. godine: ‘Relikvije u Crkvi: autentičnost i čuvanje’, koji se bavi: kanonskim postupkom rekognicije zemnih ostataka svetaca, blaženika i slugu Božjih; odnosima između mjerodavnih crkvenih vlasti glede relikvija; čašćenjem i čuvanjem relikvija.

Biskupi su također razmotrili određena pitanja vezana uz klerički status te uz organizaciju života u Međubiskupijskome i Bogoslovnome sjemeništu. Zaustavili su se i na aktualnim pitanjima u životu pojedinih biskupija i hrvatskoga društva.