Procvat online evangelizacije u doba koronavirusa

Argumenti HKR-a

Zagreb (IKA) 12.05.2020. / 11:13

Brojni svećenici, redovnici i redovnice te vjernici laici, u vrijeme pandemije koronavirusa i socijalne distance, otvorili su se jedinom mogućem načinu evangelizacije – onom u virtualnom svijetu. O uspjehu, reakcijama vjernika i mogućem nastavku jednakim intenzitetom s popuštanjem mjera, u emisiji Argumenti Hrvatskoga katoličkog radija 12. svibnja govorili su: zamjenik pročelnika Odjela za komunikologiju HKS-a doc. dr. sc. Krunoslav Novak, župni vikar župe sv. Antuna Padovanskog i pokretač Instagram profila @askfrapriest – Pitaj svećenika fra Ivan Marija Lotar, te autor jednominutnih videa – komentara na evanđelje dana fra Marin Berišić.

Pandemija virusa COVID-19 i mjere socijalne distance potaknuli su Hrvatsko katoličko sveučilište na svakodnevne mise u podne. Ideja je prvotno bila da se učini nešto za studente i djelatnike, rekao dr. Novak te dodao da se uz pomoć medija vijest o tome brzo proširila pa su misu prenosili Varaždinska televizija, Radio Marija i brojni portali. „Na sveučilištu imamo Odjel komunikologije i u tijeku je priprema televizijskog studija. Dobili smo opremu za prijenos uživo iz hrvatske župe u Torontu pa smo je stavili na raspolaganje vjernicima kako bi dobivali poticaj iz naše kapele. Od početka smo radili s najvišim standardima, s četiri kamere, i bio je to ogroman izazov, obzirom da sam sve sam odrađivao”, istaknuo je dr. Novak koji je imao upite o uputama s različitih strana od svećenika koji su željeli prenositi mise preko Facebooka.

Mise su iz kapele Hrvatskoga katoličkog sveučilišta prenošene 44 dana, od blagdana sv. Josipa do 2. svibnja kada je ponovno omogućeno slavljenje misa s vjernicima. Iako se nitko nije pripremao ta takav scenarij, rekao je dr. Novak, svatko je nastojao reagirati na najbolji način da to vrijeme prođe jednostavnije i lakše. „Mislim da je važno spomenuti kako čovjek ima duhovnu potrebu čak i jače izraženu kada je pritisnut poteškoćama… Mislim da je za sve nas bilo ključno i važno sačuvati tu vezu s Gospodinom”, istaknuo je dr. Novak te se osvrnuo i na odustajanje od prijenosa misa preko Facebooka. Komentirajući prigovor da bi se ljudi mogli opustiti i ne dolaziti na slavlja u crkve naglasio je kako je to bez argumenta jer „ljudi koji su pratili misu radili su to zbog toga što su svakodnevno ili nedjeljno išli na mise u svojoj zajednici, pa su prateći misu doživjeli osjećaj duhovne pričesti. Kada je prepoznat trenutak vjernici su se počeli upućivati u svoje zajednice, jer se punina euharistije može doživjeti u samom euharistijskom događaju. No, kao i prije pandemije i dalje postoje mogućnosti sudjelovanja u smislu praćenja svetih misa putem medija”.

Doc. dr. sc. Krunoslav Novak, zamjenik pročelnika Odjela za komunikologiju HKS-a

Dr. Novak se osvrnuo i na prisutnost lažnih informacija u medijima za vrijeme potresa i pandemije. „Koliko je tu bilo lažnih informacija, ljudi su doživljavali traume zbog lažnih i loših informacija. Bilo je i onih koji su upućivali apokaliptične, zastrašujuće poruke. Meni je to bilo šokantno. Mi ne možemo na takav način ići prema vjernicima, govoriti o Bogu tako da se uzima za pravo interpretirati jedan trenutak kao cjelokupnost svega što se događa – to može samo Bog. Gledatelji i slušatelji trebaju prepoznati vjerodostojnost i ne zapinjati u balonu lažnih informacija. Čovjek se zapita u kakvom svijetu živimo i kakav je to virtualni svijet ako u njemu ima puno lažnih inicijativa. Ali, ima i inicijativa koje grade put istinske evangelizacije. U Bogu se crpi snaga da se čovjeka ohrabri, i ako se to radi, mislim da činimo ono na što nas se Gospodin uputio”, zaključio je dr. Novak.

Pokretač Instagram profila @askfrapriest – Pitaj svećenika, rekao je kako je on nastao zbog pastoralnog iskustva o onome što je susretao na terenu. „Najviše pitanja postavljaju ljudi koji su se udaljili od vjere i najviše je pitanja duhovne naravi koja se odnose na povratak u Crkvu i molitvu, ali ima i dosta složenih pitanja o obiteljskim i bračnim problemima. U tri mjeseca došlo je oko 900 pitanja, neka se ponavljaju ali je oko 500 originalnih pitanja. Od pomoći je i YouTube kanal, koji nije bio planiran, ali je puno lakše snimiti odgovore na pojedina pitanja i na njih ne moram ponovno odgovarati”. Fra Ivanu u vizualnom izgledu profila pomažu srednjoškolci, ali samo on ima pristup pitanjima. U odgovaranju mu pomažu i njegova subraća fra Vladimir Vidović i provincijal fra Josip Blažević koji je stručnjak za new age, jer ne bi sve stigao sam.

Fra Ivan Marija Lotar, pokretač Instagram profila @askfrapriest

Fra Ivan je prije redovništva radio u medijima, a ulaskom u zajednicu želja poglavara bila je da to znanje i talent koristi na slavu Božju. Pokrenuo je i prvi duhovni Instagram podcast koji ima za cilj okupiti ljude oko jednog takvog formata. Poslije će ga prebaciti na YouTube, a kada mjere popuste okupit ću ljude u samostanu te će ići u živo. Iako ga takav angažman stavlja u prvi plan fra Ivan ističe da s time nema problema. „Mene na tome putu drži moja osobna molitva. Bog mi je dao snažnu samokritičnost i dao mi je braću. Jako mi je važno raditi timski sa svojom braćom”.

U emisiju se telefonski uključio fra Marin, član Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda Bogdana Mandića na studiju u Milanu koji se trenutno nalazi u gradu Portogruaro, u talijanskoj regiji Veneto. On svakodnevno na društvenim mrežama objavljuje jednominutni video – komentar na evanđelje dana. „Pandemija me je potaknula na iskorak dalje. Imao sam stranicu s dnevnim komentarima na evanđelje. Inspiracija za jednominutni video došla je za vrijeme jedne večernje molitve, a vidio sam primjere drugih svećenika koji rade slične stvari. Do sada sam objavio pedesetak videa i nije uvijek lako pripremati jednominutni sadržaj”, rekao je fra Marin koji jedan video nekada snima i do 30 puta.

„U strpljivosti Bog uvijek pomogne, a mnoge mlade dotakne riječ Božja koja je uvijek aktualna”, istaknuo je fra Marin te dodao da se ne treba bojati riskirati jer je Krist uvijek tu. U osvrtu na situaciju po pitanju pandemije koronavirusa u Italiji rekao je kako se situacija popravlja, iako su još uvijek zatvoreni i tek 18. svibnja bit će dopuštene mise s narodom. Iako prognoze nisu uvijek najbolje potrebo je, kako je rekao, odgovarati na potrebu koju daje realnost, jer i Bog poziva na odgovornost.