ZupnikDragi župljani, dragi prijatelji i posjetitelji naše župne stranice!

U vazmenom bdijenju urezujemo u uskrsnu svijeću znakove: ” Krist jučer i danas ….. njegova su vremena i vjekovi ….. ” Ono što je puno u našem životu, omeđenom vremenom, tek je kap u moru vječnosti. Stoga pripremajući ovaj zbornik povodom tristopedeset godišnjice naše župe nameće se pitanje: ” Što je uopće ljudski život? Ima li smisla? ” Život je dar Božji iz vječnosti kojega u vremenu i prostoru moramo njegovati, štititi i nadasve ljubiti da bi se tako pročišćeni opet vratili Onomu u koga sve uvire.

Kroz ove godine postojanja župe mnoštvo je života bilo ugrađeno u sadašnju stvarnost. Svaki je od njih ostavio neki trag i tako omogućio da nove generacije idu dalje. Povijest bilježi samo neke najznačajnije koji su stasali poput čvrstih hrastova, no svaki hrast okružen je manjim drvećem koji mu omogućuje da se uzdigne i pokaže u svoj svojoj veličini. U Bibliji piše: ” Dani su čovjekovi kao sijeno, cvate ko cvjetak na njivi. Jedva ga dotakne vjetar i već ga nema, ne pamti ga više ni mjesto njegovo.” Upravo svim tim travkama povijesti dugujemo zahvalnost za zeleni busen današnjice koji zovemo župa Sv. Jelene Križarice. Zašto baš Jelena Križarica? Križ je temelj i sudbina svakog poštenog čovjeka. Simbol žrtve i darivanja, znak pokornosti i pobjede, predanja i povjerenja u Božju nagradu. Sve je to zagorac nosio u svome srcu i na svojim plećima kroz minula stoljeća pa i dan danas. Pod feudalizmom, monarhizmom, komunizmom i raznim drugim izmima bio je strpljiv i šutljiv tek s uzdahom ” Bože pomozi!.” I sveta Jelena nosila je križeve života. Od marljive radnice u gostinjcu do supruge rimskog konzula, odbačene majke i ponižene služavke, bila je blagoslov siromasima i nevoljnima. ” Samo onaj koji je sam bio iskušavan, može iskušavanima pomoći.”  Nakon smrti supruga sin Konstantin uzima je na carski dvor i pokušava joj nadoknaditi sve što joj je život uskratio. No i tu ona ne miruje. Kao da joj nije dosta njezinih križeva iskapanjem na brdu kraj Jeruzalema pronalazi Kristov Križ. U tom znaku poniženja pronalazi nagradu za svoju vjernost i vjeru u Boga. Shvatili su naši pređi da nam je ona u mnogome bliža i slična te su je zato uzeli sebi za uzor i stavili se pod njezinu nebesku zaštitu. U vremenu u kojem živimo izvrnute su vrijednosti. Djevičanstvo, bračna vjernost, majčinstvo, obitelj….. kao da su iz nekih bajki. Zato nam njezin tegoban ali uzoran život svijetli kao svjetionik nad valovljem zloća i moralnih trauma današnjice. Čitajući ovaj zbornik otkrit ćemo tragove prošlosti i realnost sadašnjosti na jednome mjestu. Brojne kapele i raspela žele podsjetiti svakoga, domaćeg i gosta da vjera ovdje živi i jača svakim novim naraštajem i usprkos mnogim protivštinama uvijek poput ptice Feniksa rađa se iz pepela.

Nad svima neka bdije zaštita njena . Ona je majka, kraljica, žena !

Marijan Culjak, župnik