Sv. Mihael arkanđeo

Na inicijativu župnika Marijana Culjaka i mještana gornjih Grdenaca krenulo se u proljeće 2010. godine u izgradnju kapelice svetog Mihaela arkanđela na brijegu uz dolinu rijeke Krapinice, popularno zvanom Hranićev brijeg, u naselju Grdenci, četiri kilometra sjeveroistočno od župne crkve svete Jelene u Zaboku. To je područje do druge polovice dvadesetog stoljeća bilo u sastavu župe Svetog Križa iz Začretja, a i danas se nalazi na tromeđi župe svete Barbare u Bedekovčini, župe Svetog Križa iz Začretja i zabočke župe, kojoj sada pripada. Na lokaciji na kojoj je tijekom ljeta 2010. godine izgrađena malena kapelica svetog Mihaela preko tri stoljeća nalazio se drveni križ, tipični zagorski krajputaš uz koji su se ljudi odmarali na putu iz doline Krapinice prema zaseocima smještenim na okolnim brežuljcima. Šezdesetih godina prošlog stoljeća stari drveni križ zamijenjen je novim, betoniranim i presvučenim kulirom, a na križ je stavljen kip raspetog Isusa koji je, prema svjedočenju najstarijih mještana, prenesen s križa u donjim Grdencima. Žene iz obližnjih zaseoka vodile su brigu o uređenju raspela i o njegovom svečanom kićenju, osobito za Uskrs i Sve svete. Za pokojne iz sela redovito bi se navečer palile svijeće i izgovarale molitve, a u vrijeme Domovinskog rata svaku se večer molila krunica.

kapelica sv mihael

Križanje putova ispod raspela bilo je mjesto za razgovor i druženje djece i odraslih „pri raspelu“, čemu je posebnu ugodu davao njegov smještaj na rubu šume i dvije ogromne smreke koje su ga nadvisivale. Oronuli kip Spasitelja već je početkom 1990-ih ponukao lokalno stanovništvo da krene u obnovu raspela, što se, nažalost, iz različitih razloga nije dogodilo. Postepeno je ideja o obnovi raspela prerasla u ideju o izgradnji kapelice, a za sveca zaštitnika mještani su izabrali svetog Mihaela arkanđela, svetopisamskog borca protiv zla i zaštitnika policajaca i vojnika. Blagdan svetog Mihaela (i preostala dva arkanđela sv. Rafaela i sv. Gabrijela) slavi se 29. rujna, u vrijeme kada obično završavaju radovi u poljima i vinogradima pa su mještani na taj način odlučili svake godine zahvaljivati Bogu za primljene darove. Grube građevinske radove izvela je ovlaštena tvrtka, a ostali rad i usluge nesebično su donirali lokalni obrtnici i stanovništvo Grdenaca. Zvono za kapelicu darovao je gospodin Mato Hranić mlađi, a kip svetog Mihaela i kip raspetog Isusa, koji dominira kapelicom, osobna je donacija župnika Marijana Culjaka. Fini građevinski radovi završeni su na kapelici tijekom rujna. Tada je uređen okoliš i kapelice i postavljeni su kipovi. Svečani blagoslov kapelice svetog Mihaela u nedjelju 3. listopada 2010. godine u 17 sati predvodio je pomoćni biskup zagrebački, monsinjor Mijo Gorski, uz koncelebraciju župnika Marijana Culjaka i svećenika Krapinskog dekanata.