Kardinal Bozanić primio odlikovanje koje je kardinalu Kuhariću posmrtno dodijelila Predsjednica RH

Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović u petak 14. veljače uručila je posmrtno odlikovanje Velered predsjednika Republike Franje Tuđmana s lentom i Danicom nadbiskupu zagrebačkom kardinalu Franji Kuhariću. Odlikovanje je preuzeo nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić.
 
U svom govoru prilikom uručenja viskog državnog odlikovanja Velered predsjednika Republike Franje Tuđmana s lentom i Danicom Predsjednica je istaknula da ni u jednom trenutku nije dvojila tko prvi zaslužuje primiti ovaj Velered čije je ustanovljenje sama potaknula.

PRIGODNA RIJEČ KARDINALA BOZANIĆA

GOVOR PREDSJEDNICE RH

FOTOGALERIJA

“Ne samo vjernici katolici, nego i svi ljudi dobre volje, tijekom gotovo triju desetljeća njegove službe kao zagrebačkoga nadbiskupa, nepodijeljenim su osjećajima poštovanja i privrženosti prepoznavali u njemu čovjeka duboko prožeta Evanđeljem. Bio je potpuno posvećen dobru katoličkih vjernika, ali jednako tako, svakog čovjeka; dobru svojega naroda i Domovine, međunacionalnom pomirenju, te ekumenskom i međuvjerskom dijalogu i zaštiti dostojanstva i života svakog ljudskog bića. Nadahnut primjerom vjere i domoljublja svojega prethodnika Bl. Alojzija Stepinca, u teškom razdoblju jugoslavenskog komunističkog poretka branio je slobodu vjere i pravo hrvatskoga naroda na ravnopravnost i slobodu, da bi u godinama stvaranja i obrane neovisne hrvatske države čvrsto stao u obranu hrvatskih nacionalnih i državnih prava, te isto tako čvrsto od svih zahtijevao pridržavanje načela ljubavi prema svakom čovjeku”,rekla ke predsjednica Republike Hrvatske gospođa Kitarović.

– U ovome Veleredu čitam prepoznavanje i priznanje onoga o čemu u hrvatskome narodu i u hrvatskome društvu postoji visoka suglasnost: da je Kardinal svojom višestrukom zauzetošću za dobro, obranom vrjednota i moralnih načela, promicanjem istine i pravednosti, kao istinski vjernik i pastir, očitovao ljubav prema svome hrvatskom narodu i Domovini, i da je bio iznimno osjetljiv prema svakomu čovjeku, a osobito prema ljudima koji trpe i koji su u potrebi. –  istaknuo je Kardinal u prigodnoj riječi, nadodavši kako, u skladu sa stavovima i duhovnosti koju je gajio, kardinal Franjo ne bi volio da ni u ovome priznanju u prvome planu bude njegova osoba, već Crkva, otajstvo Božje prisutnosti u svijetu po zajednici vjernika.

Prisjetivši se jednoga od susreta s predsjednikom Tuđmanom 1997. u zajedništvu s kardinalom Kuharićem, prvim Apostolskim nuncijem u Republici Hrvatskoj i s nekoliko subraće biskupa, Kardinal je prepričao kako je prvi predsjednik RH tada zahvalio kardinalu Kuhariću za sve što je činio u teškim komunističkim vremenima za Crkvu, osobito u danima uspostave samostalne i demokratske Hrvatske, ratnim i poratnim godinama. – Na te je riječi hrvatskoga Državnika – između ostaloga – Kardinal uzvratio: »Ja sam […] nastojao slijediti principe koji su nužni da bi se poštivao čovjek i koji su nužni da bi se među ljudima ostvarivali časni i pošteni odnosi, a i ono što smo uvijek zastupali, tj. dostojanstvo čovjeka. To smo zastupali i za narod […] Zato smo uvijek željeli da hrvatski narod doživi svoju slobodu, svoju samostalnost«. – posvjedočio je kardinal Bozanić.

– Danas su se dvojica Franja, kako su o njima ljudi rado govorili i promatrali ih poput dvaju stupova, susrela u simbolici odličja. Gledano vjernički, niti jedna pohvala nema preveliku važnost i ovo odlikovanje njima nije potrebno, ali smatram da je ta Vaša gesta, poštovana gospođo Predsjednice, izniman znak za našu sadašnjost. Simboli su sažetci života, poticaji za nadanja, osviještenje vrjednota i učvršćenje identiteta. Kada su istinski, simboli su najjača stvarnost, važni za život zajednica i naroda. Kada se njih dokida, narod se ostavlja u nesigurnosti; prepušten je hiru povijesnih događanja, oslabljenih korijena i nejasnih ciljeva – rekao je Kardinal, zahvalivši Predsjednici na gesti odlikovanja kardinala Franje Kuharića te na dobru čitavoga njezina predsjedničkoga mandata.

Dodjeli odlikovanja uz kardinala Bozanića prisustvovali su zadarski nadbiskup i predsjednik HBK mons. Želimir Puljić, pomoćni biskupi zagrebački mons. Ivan Šaško i mons. Mijo Gorski; generalni vikar Zagrebačke nadbiskupije mons. Tomislav Subotičanec te biskupski vikar za pastoral preč. mr. Marko Kovač kao i članovi obitelji Kuharić, a uz Predsjednicu, dodjeli su nazočili predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković te predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije
FOTO: Ured Predsjednice RH