Osmorica bogoslova Zagrebačke nadbiskupije primljena među kandidate za sveti red

Osmorica bogoslova Zagrebačke nadbiskupije u nedjelju 28. lipnja 2020. godine, tijekom euharistijskog slavlja u Bezgrešnog začeća BDM Malešnica-Oranice, primljena su među kandidate za svi red.

Na početku slavlja kandidature župnik preč. Alfred Kolić pozdravio je predvoditelja i izaslanika zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića pomoćnog biskupa zagrebačkog mons. Ivana Šaška, rektora Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu preč. Anđelka Košćaka, prisutne svećenike te osmoricu bogoslova kandidata za svete redove đakonata i prezbiterata istaknuvši radost župne zajednice što može biti domaćin ovakvog jedinstvenog liturgijskog slavlja koje pokazuje da Bog neprestano poziva mlade u svoju službu.Uvodeći u euharistijsko slavlja mons. Šaško obratio se kandidatima za svete redove te istaknuo da je razlog ovog susreta u župi Malešnica-Oranice njihova odluka da pred zajednicom Crkve slobodno očitujeu svoj odgovor Gospodinu koji ih zove. „Premda u posebnim izvanjskim okolnostima, zbog nastojanja da jedni druge štitimo od zarazne bolesti, bitno ostaje isto, bitno u: odnosu Boga i čovjeka, Krista i Crkve, vjernika međusobno; bitno iz povijesti vaše vjere, ono što donosite pred Crkvu koja prihvaća vašu odluku“, rekao je biskup Šaško.U prigodnoj homiliji mons. Šaško dao je kandidatima jasne odrednice za življenje svetog reda: „Sažimam i naglašavam tri značajke: ljubav, darovanost i velikodušnost. Sve započinje Božjom ljubavlju, a te tri stvarnosti povezane su poniznošću i prihvaćanjem, nipošto očekivanjima ili zaslugama“.Tumačeći evanđeoski odlomak Trinaeste nedjelje kroz godinu (Mt 10, 37-42) biskup Ivan osvrnuo se između ostalog na glasovite Isusove riječi „Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan“ naglasivši da je za ‘dostojnost’ u Evanđelju po Mateju sačuvana riječ draga i istočnoj liturgiji na grčkome – áksios. „Aksios je nešto ili netko koga treba poštovati; nešto ili netko tko zaslužuje poštovanje. Idući dublje, otkrivamo da je u dnu glagol ‘ago’ i njegovo široko značenje, od vođenja, preko upravljanja, pokretanja i poticanja do imanja težine, vrijednosti i važnosti; nešto što ima vrijednost koja pokreće nutarnjom snagom“, rekao je biskup Šaško.Biskup Ivan osvrnuo se i na završetak evanđeoskog odlomka u kojem Isus koristi jednostavnu sliku darivanja čaše hladne vode. „Isus nam danas ostavlja ‘evanđeoski aksiom’: koji najprije izgleda zahtjevan, složen, a zatim se očituje kao iznimno jednostavan: dati nekomu tko je žedan i izmoren čašu hladne vode“, naglasio je pomoćni biskup zagrebački zaključivši da je „Áksios“ ili dostojan onaj čovjek koji gasi žeđ svojih bližnjih; koji upućuje na Boga, koji se zalaže za istinu i pravdu, koji ne traži zasluge niti ima sebične prohtjeve.   Kandidaturu su primili bogoslovi: Dominik Blažun (sv. Petar Apostol, Zaprešić), Zvonimir Gašpar (sv. Ivan Nepomuk, Stupnik-Lučko), Krunoslav Hikec (sv. Juraj Mučenik, Gornja Stubica), Matija Kalić (sv. Franjo Ksaverski, Karlovac-Švarča), Filip Šešek  i Petar Tisaj (sv. Nikola Tavelić, Zagreb-Kustošija), Domagoj Topić (Svi Sveti, Zagreb-Sesvete), Sebastijan Valjavec (sv. Mihael Arkanđeo, Mihovljan).


  Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije; Foto: Petar Belina