Pazin: Na susretu Caritasa predstavljen jedan od najaktivnijih župnih Caritasa Zagrebačke nadbiskupije

https://www.biskupija-porecko-pulska.hr/pazin-na-susretu-caritasa-predstavljen-najaktivniji-zupni-caritas-zagrebacke-nadbiskupije/

Na korizmenom susretu članova župnih Caritasa Porečke i Pulske biskupije, koji je održan u subotu, 24. veljače, u Pazinskom kolegiju, predstavljen je primjer dobre prakse brojnih projekata jednog od najaktivnijih župnih Caritasa Zagrebačke nadbiskupije, Caritasa Župe sv. Jelene Križarice u Zaboku. Predavanje je izrekao Marko Bilić, rodom iz Pule. On već više godina živi u Zaboku i voditelj je tamošnjeg župnog Caritasa, koji je ove godine, uz obilježavanje 90. obljetnice djelovanja Caritasa Zagrebačke nadbiskupije, nagrađen kao jedan od najaktivnijih župnih Caritasa.

On je predstavio rad tridesetak volontera koji kroz mnogobrojne akcije skrbe, redovito ili povremeno, o osamdesetak obitelji, odnosno nešto više od 200 osoba, u župi koja broji oko 5000 vjernika, u mjestu s oko 9000 stanovnika. Kao ogledni primjer rada spomenuo je samo neke od njihovih projekata u 2023. godini: radionice financijskog opismenjivanja, škola brzog čitanja i mudrog učenja za djecu, u suradnji s „Udrugom sv. Marta“ prodaja prigodnih ukrasa uz blagdan sv. Valentina, u suradnji s trgovačkim subjektima u svojoj sredini akcija „Uskršnja košarica“, u suradnji s OŠ Zabok izrada i prodaja uskršnjih pisanica, nabavka opreme za dijete s posebnim potrebama, dopremanje iz Istre maslinovih grančica, apliciranje na programe dobivanja paketa iz projekta FEAD u sklopu Caritasa zagrebačke nadbiskupije, posjet i donacija bolnici Bračak, posjet i donacija Domu za starije Lobor-grad, akcija podjele cvijeća uz Majčin dan, nabavka donacije računala za djecu iz potrebitih obitelji, u suradnji s Humanitarnom udrugom „Naš san, njihov osmjeh“ iz Pule omogućavanje ljetovanja obiteljima lošeg imovinskog stanja s malom djecom, provedba donacije pranja rublja za obitelji o kojima skrbe, redovita suradnja s drugim karitativnim subjektima na svome području u nabavci medicinskih pomagala, akcija prodaje lampaša, nabava drva za ogrjev za pojedine obitelji, u suradnji s mjesnom osnovnom školom izrada i prodaja adventskih vijenaca,  u suradnji s trgovačkim subjektima u svojoj sredini akcija „Božićna košarica“, dva puta tjedno preuzimanje otpisa voća, povrća i pekarskih proizvoda iz lokalne trgovine Kaufland te dostava bolesnima i slabo pokretnima, akcija „Kosa ljubavi“ – volontersko šišanje slabo pokretnih korisnika od strane jedne frizerke volonterke, i mnoge druge hvalevrijedne akcije…

PREDSTAVLJANJE ŽUPNOG CARITASA ŽUPE SVETE JELENE KRIŽARICE Pula 2

U nastavku, uz dopuštenje g. Bilića, donosimo godišnje izvješće cjelokupnog djelovanja Župnog Caritasa Župe sv. jelene Križarice Zabok za 2023. godinu.