Proslava Dana Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu

Na Treću nedjelju došašća, 11. prosinca 2016. godine, Međubiskupijsko sjemenište na Šalati proslavilo je svoju zaštitnicu, Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je mons. Valentin Pozaić, pomoćni biskup zagrebački.

Potaknuo je okupljene na bogoljublje, čovjekoljublje i domoljublje koje je izdanak zdravog odgoja, bez kojeg kao narod nemamo budućnost. Biskup je progovorio i o dva dominantna lika došašća: Mariji i Ivanu Krstitelju. Nakon euharistijskog slavlja uslijedio je blagdanski objed s roditeljima sjemeništaraca koji su potom imali roditeljski sastanak sa sjemenišnim odgojiteljima.

U 18 sati pred mnoštvom gledatelja sjemeništarci su izveli predstavu „Bože, ako te ima“. Glazbeni uvod imao je sjemenišni oktet pod vodstvom maestra Božidara Ljubenka te mješoviti zbor Nadbiskupske klasične gimnazije pod vodstvom prof. Ankice Juričić.

Ovogodišnju predstavu sjemeništarci su posvetili blaženom Charlesu de Foucoldu, malom bratu Karlu o stotoj obljetnici njegove svjedočke smrti. Pozdravljajući okupljene, predstavnik sjemeništaraca Luka Erdec uputio je čestitke dvojici jubilaraca: vlč. Marijanu Frančiću, ravnatelju Nadbiskupske klasične gimnazije o 40. obljetnici svećeništva te vlč. Matiji Pavlakoviću, rektoru Međubiskupijskog sjemeništa o 10. obljetnici svećeništva.

Gost večeri bio je Josip kardinal Bozanić, nadbiskup zagrebački. Na koncu predstave kardinal je izrazio radosne čestitke sjemenišnim odgojiteljima i pitomcima te iskazao osobitu zahvalnost svima koji su doprinijeli nastanku i izvedbi ove predstave, na čelu sa redateljicom Petrom Radin.

Svoju zahvalnost okupljenima je izrazio i rektor sjemeništa, vlč. Matija Pavlaković.

Tekst: Ivan Grbešić
Foto: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije