Voditelj župnog Caritasa Marko Bilić preuzeo korizmene kutijice

Ukupno 300 korizmenih kutijica 16. veljače preuzeo je gospodin Marko Bilić od voditelja Službe za župne caritase CZN gospodina Davora Zeke. Usputni susret s gospodinom Bilićem bio nam je povod za kratki razgovor o župnom Caritasu u Zaboku, kojega je počeo voditi 4. prosinca prošle godine. Za to odgovorno mjesto predložili su ga župnik vlč. Marijan Culjak i gospodin Zvonimir Belošević, bivši voditelj.
CZN: Je li Vam bilo lako preuzeti vodstvo župnog Caritasa? … Kolikim volonterskim snagama raspolažete?

Naslijediti gospodina Beloševića koji je vodeći naš župni Caritas više od dva desetljeća ostavio neizbrisiv trag na cijelu župnu zajednicu, privilegija je, ali i odgovornost. Svojim trudom i doprinosom zadužio je nas koji nastavljamo njegovim stopama. Hvala mu na svemu. Neka ga dobri Bog prati i dalje u životu! Naš župni Caritas broji osam članova raznih dobnih skupina. Uz mene, kao novog voditelja, tu su sljedeći volonteri: Zvonko Belošević, zamjenik; Darko Fiket, zapisničar-tajnik; Martin Goluban, blagajnik; zatim članovi: Marija Jandrok, Josip Sente, Anica Vrček i Luka Valec. Kada imamo veće zahtjevnije aktivnosti i veće akcije svi članovi Ekonomskog vijeća i Pastoralnog vijeća rado se uključe i pomognu nam.

CZN: Opišite nam dosadašnje redovite aktivnosti Vašega župnog Caritasa i recite koliko se župljani rado u njih uključuju.

Rad i djelovanje našega Caritasa posebno oživi uoči najvećih kršćanskih blagdana, Uskrsa i Božića, kada najpotrebitije obitelji s područja naše župe nastojimo posjetiti u njihovim domovima, darivajući im pakete hrane prikupljene od ljudi dobre volje. Prikupljanje hrane odvija se uz potporu lokalnih trgovačkih centara koji nam redovno ustupe košarice u koje ljudi doniraju hranu. Caritas uz tu podjelu materijalne pomoći pruža potrebitima i mnogo više: unosi nadu i svjetlo u njihova srca, koja su često okovana tjeskobom i nesigurnošću pred sutrašnjim danom. Iskrena zahvalnost tih ljudi daje nam snagu i motivaciju za još bolji rad. Naša se aktivnost ipak najviše temelji na prikupljanju novčanih sredstava čime uglavnom plaćamo režijske troškove, školski pribor, bilježnice, knjige, drva za ogrjev, namirnice i lijekove najpotrebnijima. Novčana sredstva prikupljamo na razne načine kao što su: dobrovoljni prilozi kada se obilježava Nedjelja Caritasa; novčani prilozi od prodaje radova od školjaka vlč. Marijana Culjaka više puta u godini; prilozi od prodaje maslinovih grančica, svjećica, vjerskih knjiga i slično. Ne zaboravljamo ni na naše bolesne, stare i napuštene. Za njih se tradicionalno svake godine na Dan bolesnika služi sveta misa na kojoj se mogu okrijepiti sakramentima sv. pričesti i bolesničkog pomazanja. Nakon svete mise medicinsko osoblje ima akciju mjerenja šećera u krvi i krvnoga tlaka.

CZN: Koliko su i kako na rad Vašega župnog Caritasa utjecale izvanredne okolnosti uvjetovane pandemijom korona-virusa i potresom 2020. godine?

Unatoč pandemiji izazvanoj COVID-19 virusom i potresima koji su nas zadesili i unatoč tome što su nam se životi sveli na dvije sad već poznate fraze »ostanimo doma« i »online«. Svjesni činjenice da su ljudi baš zbog novonastale situacije još više u potrebi, Caritas župe Sv. Jelene Križarice uspio je provesti nekoliko akcija. Tako smo za Uskrs imali podjelu paketa hrane s novčanim prilogom. Tijekom čitave 2020. godine, sukladno potrebama naših korisnika, prikupili smo u više navrata pakete odjeće, kućne potrepštine (namještaj, bijela tehnika i dr.), a za one najmanje razne pakete dječjih igračaka. U mjesecu rujnu na inicijativu vlč. Marijana Culjaka organizirala se prodaja radova od školjaka i radova od kamena našeg člana Luke Valca i sav prihod, od ukupno 5.500 kuna, potrošili smo za nabavu školskog pribora učenicima slabijih imovinskih mogućnosti. Na Dan bolesnika organizirali smo u malo skromnijem izdanju, zbog epidemioloških mjera, misu za naše bolesnike u kojoj su primili sakramente sv. ispovijedi, bolesničkog pomazanja i sv. pričesti. Organizirali smo podjelu paketa hrane povodom blagdana Svih svetih i Božića.

CZN: Koje su trenutno najvažnije aktivnosti Vašega župnog Caritasa, a koje najveće potrebe župljana koji su u nevolji?

Trenutne aktivnosti našeg župnog Caritasa jesu organizacija i dogovor s trgovačkim centrima oko prikupljanja hrane kako bi za Uskrs mogli opet našim korisnicima podijeliti pakete. Ono što je našim župljanima s materijalne strane potrebno svakako su hrana, drva za ogrjev i pomoć u plaćanju režijskih troškova.