Kardinal Dziwisz otvorio 31. svjetski dan mladih

U Krakovu je sve spremno za doček pape Franje, koji dolazi u prigodi 31. svjetskoga dana mladih, a koji se u Jubileju milosrđa održava u gradu svetoga pape Ivana Pavla II. Papa Franjo prvi put dolazi u rodnu grudu svetoga pape Wojtyle, a upravo je njemu “tvorcu Svjetskog dana mladih”, posvećena misa za otvaranje Svjetskoga dana mladeži, koju je 26. srpnja u krakovskom parku Blonija predvodio karkovski nadbiskup kardinal Stanislaw Dziwisz s više stotina biskupa i 400.000 mladih katolika sa svih kontinenata. Svijetu treba ponijeti plamen milosrđa – ta pobudnica svetoga Ivana Pavla II. ovih dana odzvanja u Krakovu. Baš je začetniku, tvorcu Svjetskoga dana mladih posvećena uočnica Papina dolaska u poljsku zemlju, odnosno svečano otvaranje 31. svjetskoga dana mladih, koji se odvija pod geslom “Blaženi milosrdni, jer će zadobiti milosrđe”, prenosi Radio Vatikan.

U Krakovu je sve spremno za doček pape Franje, koji dolazi u prigodi 31. svjetskoga dana mladih, a koji se u Jubileju milosrđa održava u gradu svetoga pape Ivana Pavla II. Papa Franjo prvi put dolazi u rodnu grudu svetoga pape Wojtyle, a upravo je njemu “tvorcu Svjetskog dana mladih”, posvećena misa za otvaranje Svjetskoga dana mladeži, koju je 26. srpnja u krakovskom parku Blonija predvodio karkovski nadbiskup kardinal Stanislaw Dziwisz s više stotina biskupa i 400.000 mladih katolika sa svih kontinenata. Svijetu treba ponijeti plamen milosrđa – ta pobudnica svetoga Ivana Pavla II. ovih dana odzvanja u Krakovu. Baš je začetniku, tvorcu Svjetskoga dana mladih posvećena uočnica Papina dolaska u poljsku zemlju, odnosno svečano otvaranje 31. svjetskoga dana mladih, koji se odvija pod geslom “Blaženi milosrdni, jer će zadobiti milosrđe”, prenosi Radio Vatikan.

Iz mjesta Lagiewniki, koje podsjeća na svetu Faustinu, prije mise je u park u središtu Krakova donesen Plamen milosrđa koji je pronesen kroz sva značajnija mjesta u životu svetoga Ivana Pavla II., od crkve Svetoga Florijana, gdje je služio kao mladi svećenik, do katedrale na brežuljku Wawel, koja je bila “njegova” crkva kad je bio pastir Krakovske nadbiskupije. Na prostoru slavlja nazočno je tradicionalno znakovlje Svjetskoga dana mladeži: Križ, slika Gospe Salus Populi Romani, a neki su mladi odjeveni u majice s gradovima gdje se dosad održavao Svjetski dan mladih. Mnoštvo mladih prije mise preplavilo je gradske ulice i parkove, a oko 40 tisuća redarstvenika jamčilo je sigurnost.

28497117921_669e98d229_z

Poljska obavijesna sredstva posvećuju veliku pozornost dolasku pape Franje, deset godina nakon apostolskoga putovanja pape Benedikta XVI. i 14 godina nakon posljednjega posjeta pape Wojtyle Poljskoj, koju je tijekom svoga pontifikata posjetio devet puta. Apostolsko putovanje pape Franje satkano je od tri glavna događaja: osim Svjetskoga dana mladih, vrlo je važan susret Pape s Crkvom i poljskim narodom, u 1050. obljetnici krštenja poljskog naroda, te posjet sabirnom logoru Auschwitz-Birkenau, obilježen tišinom i molitvom. (IKA)