Osvrt na svakodnevne televizijske i radijske prijenose misa na javnom servisu

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije i Hrvatska radiotelevizija (HRT) ostvarili su, od 22. ožujka do 31. svibnja 2020. godine  jedinstven pothvat medijskog apostolata u Hrvatskoj tijekom pandemije COVID-19. U tom je razdoblju Zagrebačka nadbiskupija, potaknuta brigom za duhovno dobro ljudi, organizirala svakodnevno slavljenje svetih misa u Župnoj crkvi Tijela Kristova u zagrebačkom naselju Sopot. HRT je izravno prenosio slavlja putem televizije i radija te na multimedijskoj platformi HRTi. Religijski odjel HRT-a realizirao je više od 80 izravnih prijenosa svetih misa.  

Osvrćući se na slavlja svakodnevnih misa u crkvi u Sopotu, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić odao je priznanje HRT-u na stručnom praćenju te istaknuo da su izravni prijenosi misnih slavlja primjer suradnje Crkve i Hrvatske televizije. „Građani su osjetili da dobivaju nešto kvalitetno u svojem domu“, rekao je kardinal Bozanić.


Glavni ravnatelj HRT-a gospodin Kazimir Bačić naglasio je da HRT kao javni servis ima prvenstveno ulogu i zadaću zadovoljiti potrebe svojih gledatelja i slušatelja, kao i svih građana. „To je posebno došlo do izražaja kad smo svi bilo kod kuće zbog pandemije koronavirusa. Duhovna komponenta je vrlo važna i mi smo prepoznali potrebu da svakodnevno prenosimo misna slavlja na našem Trećem programu HRT-a i na Hrvatskome radiju“, zaključio je glavni ravnatelj Bačić.

Zamisao je ostvarena kao zajednički odgovor Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije i HRT-a na izvanredno stanje u kojem su se našli građani koji zbog pandemije koronavirusa nisu mogli u svojim crkvama sudjelovati na misama. Nedjeljna sveta misa emitirana je u uobičajenom terminu na HRT1 u 10 sati, dok je svakodnevna sveta misa emitirana na HRT3 u 18 sati. Ispred Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije koordinirao preč. Borna Puškarić, dok se za sva pitanja vezana uz realizaciju prijenosa brinula urednica Religijskog programa HRT-a Antonia Hrvatin Roth. „Svakodnevni prijenos misa koji je u kontinuitetu trajao 70 dana  bio je izazov za sve nas u odjelu Religije HTV-a. Omogućili smo našim gledateljima da u svojim domovima sudjeluju prate euharistijska slavlja i da budu povezani sa svim vjernicima u posebno važnom razdoblju. Reakcije gledatelja na naš program bile su pozitivne, te još uvijek nam pristižu njihovi komentari i pisma s dojmovima na trag koji su prijenosi misa ostavili na njih“, rekla je Hrvatin Roth. 

Poseban doprinos realizaciji prijenosa svetih misa dao je župnik Župe Tijela Kristova preč. Ivica Reparinac, domaćin koji je sve vrijeme trajanja prijenosa svakodnevnih misa osiguravao uvjete potrebne za provedbu prijenosa, poštujući pri tom propisane epidemiološke mjere. „Dobio sam jako puno poruka zahvale i podrške od ljudi diljem Hrvatske i iseljeništva pa bih posudio riječi jednog vjernika koji mi je rekao da je crkva u Sopotu postala svojevrsna domovinska crkva“, rekao je preč. Ivica Reparinac. Članovi biblijske skupine Župe svakodnevno su se izmjenjivali u službi čitača.  

Specifičnost ovog pothvata je svakako i u činjenici da su nedjeljna slavlja naizmjenično predvodili zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić te pomoćni biskupi mons. Ivan Šaško i mons. Mijo Gorski, dok su se tijekom tjedna po dogovorenom rasporedu izmjenjivala šestorica svećenika: preč. Ivica Reparinac, preč. Borna Puškarić, vlč. Ivan Valentić, vlč. Jakov Rađa, vlč. Anđelko Katanec te vlč. Andrija Miličević. Posljednja četiri dana prijenosi su ostvareni iz Župne crkve sv. Blaža.  

Osvrćući se na iskustvo predvođenja svetih misa ispred gotovo praznih crkava s televizijskim kamerama ispred sebe, vlč. Andija Miličević rekao je da mu je na početku sve izgledalo nestvarno, a stajati ispred kamerama i slaviti Euharistiju odbojno, jer se pitao nije li opasnost svođenja svetoga na razinu predstave i zabavne emisije koja se može prevrtjeti i gledati kad se ima vremena. „S vremenom su mi dvije stvari postajale jasnije, na čemu sam Gospodinu zahvalan. I putem neredovitih i nesavršenih kanala Gospodin djeluje pa tako i Njegova riječ koja je na taj način došla do ušiju, srca i života mnogih vjernika. S druge strane očito je da Crkva ne može biti virtualna i digitalna te je za življenje iskustva Crkve i Euharistije u svoj punini i ljepoti uistinu potrebna živa zajednica ljudi koji su u isto vrijeme na istome mjestu sjedinjeni u slavljenju Gospodina“, rekao je vlč. Andrija.

Velik doprinos kvaliteti prijenosa dali su članovi Zbora HRT-a koji su redovito predvodili liturgijsko pjevanje na nedjeljnim misama. Izvedeni opus sakralne glazbe ostavio je značajan trag kod gledatelja i slušatelja misnih slavlja te još jednom pokazao vrhunsku profesionalnost i liturgijsku interpretaciju članova Zbora. Rukovoditeljica Radne jedinice Glazba HRT-a Ivana Kocelj istaknula je da je muziciranje u malim sastavima od petoro glazbenika bez dirigenta bio izazov za članove Zbora HRT-a koji u redovnim okolnostima djeluju u sastavu od 30 i više pjevača, no istovremeno velika radost jer su imali povlasticu zajednički uživo stvarati glazbu u razdoblju kad su skupne glazbene izvedbe bile izgnane u online produkciju i svedene na iluziju. Koliku je dodanu vrijednost prijenosima obreda i misa u Velikom tjednu i tijekom uskrsnog vrijemena dao ovaj HRT-ov resurs, sažima komentar jedne gledateljice koja je rekla da su glazbenici ljepotom pjevanja uspjeli ublažiti dojam i umanjiti tugu praznih klupa u sopotskoj crkvi.

Dakako da bez predanog rada producenata, režisera, kamermana, tonskih majstora, tehničara, urednika i voditelja tako velik pothvat ne bi mogao uspjeti. Svi su tome dali nezamjenjiv doprinos koji će, zbog važnosti poruke koju je komunicirao u izvanrednom vremenu pandemije COVID-19 i samog obujma posla, ostati zabilježen kao jedinstven doprinos služenju duhovnom dobru građana.  

  Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije