Poziv na Natječaj za izradu loga i himne Susreta hrvatske katoličke mladeži u Zagrebu

NATJEČAJ ZA LOGO
SUSRETA HRVATSKE KATOLIČKE MLADEŽI U ZAGREBU
  Susret hrvatske katoličke mladeži (SHKM) – pod geslom »Što god vam rekne, učinite!« (Iv 2, 5) održat će se 9. i 10. svibnja 2020. godine u Zagrebu, u organizaciji Zagrebačke nadbiskupije.

U tu svrhu Organizacijski odbor SHKM-a u Zagrebu raspisuje

NATJEČAJ ZA LOGO SHKM-A

Natječaj je otvoren od ponedjeljka, 25. ožujka 2019. godine.

Smjernice za izradu loga

Otvaranjem natječaja na svetkovinu Navještenja Gospodinova (Blagovijest) usmjeravamo se i prema osobi Blažene Djevice Marije kojoj prema hrvatskoj tradiciji posvećen mjesec svibanj, a u svibnju će se 2020. godine i održati SHKM. Presveta Bogorodica nam svojim načinom života otkriva kako u djela pretočiti riječi: Što god vam rekne učinite!

Iako danas slušamo i slijedimo razne influencere, Marijin poziv i zapovijed odvode nas u jednu drukčiju životnu avanturu u kojoj možemo pobijediti jedino ako igru svojega života predamo potpuno u Gospodinove ruke u kojima čitamo samo jedno: Ne boj se!
Te iste riječi čula je i Marija prigodom Anđelova navještenja da će začeti i roditi Sina (usp. Lk 1, 30). Iako u početku prestrašena, utjehu nalazi u riječima: Ta Bogu ništa nije nemoguće! (Lk 1, 37), čak ni najprljaviju vodu pretvoriti u najbolje vino. No, tim riječima prethodi Marijin poziv: Što god vam rekne, učinite! Poziv je to koji nas izvlači iz matematičke sigurnosti te odvodi u rizik i upućuje na korak nakon kojega ne znamo što nas čeka. Ali, znamo i vjerujemo da Gospodin zna što čini i da sve što čini, čini dobro (usp. Post 1, 31). Sada On čeka nas: odlučne, spremne i radosne, bez računica jer zajedno s Njime možemo stvarati nešto novo i neviđeno. Ako ne znamo kako, pogledajmo zvijezdu, zazovimo Mariju.

Njoj su se utjecali i zazivali je toliki naraštaji mladih prije nas, o čemu svjedoče brojne kapele, crkve i katedrale podignute njoj u čast u našoj Domovini. Zagrebačka nadbiskupija na poseban je način vezana uz Marijinu osobu. Katedrala je posvećena događaju Marijina uznesenja na nebo, u Mariji Bistrici nalazi se Hrvatsko nacionalno svetište, a Gospa od Kamenitih vrata, čuvarica je grada Zagreba, čija otvorena vrata na grbu prenose ljubaznost i otvorenost Grada te spremnost njegovih stanovnika da prihvate svakog posjetitelja. 

Također, Zagrebačka nadbiskupija i Zagreb čuvaju trajan spomen na velikane naše vjere od kojih posebno ističemo bl. Augustina Kažotića, slugu Božjeg biskupa Josipa Langa, bl. Alojzija Stepinca, bl. Ivana Merza, službenicu Božju Maricu Stanković, slugu Božjega Franju Kuharića… Iako su živjeli u različitim okolnostima i vremenskim razdobljima, jedno ih povezuje: utječući se Marijinu zagovoru, uvijek su činili ono što im je Gospodin rekao. Tu se skriva njihova tajna kako ostvariti svetost…
A sada… Taj Marijin poziv na svetost što odzvanja u riječima: Što god vam rekne, učinite!, pozvani ste sada pretočiti u jedinstveni logo koji će nas svojim oblikom i bojama uvijek podsjećati na 11. susret hrvatske katoličke mladeži u Zagrebu.

Uvjeti natječaja:
– na natječaj se mogu prijaviti mladi dizajneri, ilustratori, umjetnici i svi ostali kreativni mladi do 30 godina;
– svaki natjecatelj/ica može prijaviti najviše 3 rada;
– osim onoga što je napisano u smjernicama za izradu loga, karakter loga treba odražavati duh kršćanskog svjetonazora, mladenački duh, kreativnost, dinamičnost/aktivnost mladih, optimističan duh, aktivno svjedočenje u duhu gesla i kulture grada Zagreba.

Radove slati isključivo elektronskom poštom:
– na adresu shkm2020@zg-nadbiskupija.hr;
– e-mail s prijavljenim radovima mora sadržavati sljedeće:
• ime i prezime
• godina rođenja
• župa i mjesto/grad
• broj telefona/mobitela
• kratko tekstualno obrazloženje rada
• rad u .pdf formatu

– napomena: svi natjecatelji, slanjem e-maila, daju izričitu suglasnost Organizacijskom odboru SHHM-a u Zagrebu za prikupljanje i obradu osobnih podataka u svrhu provedbe teksta Natječaja sukladno propisima koji uređuju područje zaštite osobnih podataka, Uredba (EU) 2016/679 europskog parlamenta i vijeća od 27. travnja 2016. godine o zaštiti pojedinaca glede obrade osobnih podataka i slobodnog kretanja takvih podataka te glede stavljanja izvan snage Direktive 95/46/EZ (Opća uredba o zaštiti podataka) i Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka. Organizacijski odbor se obvezuje čuvati povjerljivost svih poslanih osobnih podataka te isti ni na koji način neće biti dostupni trećim, neovlaštenim osobama. Jednako tako, natjecatelji imaju pravo u bilo kojem trenutku pristupiti svojim, osobnim navedenim podacima.

Rok natječaja:
– rok za slanje radova je petak 31. svibnja 2019. godine do 23:59 sati;
– najbolje radove odabrat će ocjenjivački žiri što ga čini Organizacijski odbor SHKM-a i predstavnici struke;
– svi sudionici/e natječaja dobit će obavijest o rezultatima natječaja putem e-maila;
– radovi pristigli nakon zaključenja natječaja neće se uzeti u obzir;
– žiri će završiti s radom najkasnije do 15. lipnja 2019. godine;
– prva tri rada bit će i novčano nagrađena sa sljedećim iznosima:
1. mjesto: 1.500,00 kuna
2. mjesto: 1.000,00 kuna
3. mjesto: 500,00 kuna
– nakon završetka Natječaja, odabrani rad bit će objavljen na službenim stranicama Zagrebačke nadbiskupije www.zg-nadbiskupija.hr.

UVJETI KORIŠTENJA LOGA
– nakon završetka Natječaja, prvonagrađeni logo postaje vlasništvo Zagrebačke nadbiskupije;
– koristit će se za potrebe SHKM-a;
– Organizacijski odbor SHKM-a u Zagrebu zadržava pravo modifikacije odabranog loga;
– slanjem svog rada pristajete na navedene uvjete korištenja.

Očekujemo Vaše sudjelovanje!
vlč. Ivan Valentić,
u ime Organizacijskog odbora SHKM-a u Zagrebu 2020. godine

NATJEČAJ ZA HIMNU
SUSRETA HRVATSKE KATOLIČKE MLADEŽI U ZAGREBU

Susret hrvatske katoličke mladeži (SHKM) – pod geslom »Što god vam rekne, učinite!« (Iv 2, 5) održat će se 9. i 10. svibnja 2020. godine u Zagrebu, u organizaciji Zagrebačke nadbiskupije.

U tu svrhu Organizacijski odbor SHKM-a u Zagrebu raspisuje

NATJEČAJ ZA HIMNU SHKM-A

Natječaj je otvoren od ponedjeljka, 25. ožujka 2019. godine.

Smjernice za himnu
Otvaranjem natječaja na svetkovinu Navještenja Gospodinova (Blagovijest) usmjeravamo se i prema osobi Blažene Djevice Marije kojoj prema hrvatskoj tradiciji posvećen mjesec svibanj, a u svibnju će se 2020. godine i održati SHKM. Presveta Bogorodica nam svojim načinom života otkriva kako u djela pretočiti riječi: Što god vam rekne učinite!
Iako danas slušamo i slijedimo razne influencere, Marijin poziv i zapovijed odvode nas u jednu drukčiju životnu avanturu u kojoj možemo pobijediti jedino ako igru svojega života predamo potpuno u Gospodinove ruke u kojima čitamo samo jedno: Ne boj se!
Te iste riječi čula je i Marija prigodom Anđelova navještenja da će začeti i roditi Sina (usp. Lk 1, 30). Iako u početku prestrašena, utjehu nalazi u riječima: Ta Bogu ništa nije nemoguće! (Lk 1, 37), čak ni najprljaviju vodu pretvoriti u najbolje vino. No, tim riječima prethodi Marijin poziv: Što god vam rekne, učinite! Poziv je to koji nas izvlači iz matematičke sigurnosti te odvodi u rizik i upućuje na korak nakon kojega ne znamo što nas čeka. Ali, znamo i vjerujemo da Gospodin zna što čini i da sve što čini, čini dobro (usp. Post 1, 31). Sada On čeka nas: odlučne, spremne i radosne, bez računica jer zajedno s Njime možemo stvarati nešto novo i neviđeno. Ako ne znamo kako, pogledajmo zvijezdu, zazovimo Mariju.

Njoj su se utjecali i zazivali je toliki naraštaji mladih prije nas, o čemu svjedoče brojne kapele, crkve i katedrale podignute njoj u čast u našoj Domovini. Zagrebačka nadbiskupija na poseban je način vezana uz Marijinu osobu. Katedrala je posvećena događaju Marijina uznesenja na nebo, u Mariji Bistrici nalazi se Hrvatsko nacionalno svetište, a Gospa od Kamenitih vrata, čuvarica je grada Zagreba, čija otvorena vrata na grbu prenose ljubaznost i otvorenost Grada te spremnost njegovih stanovnika da prihvate svakog posjetitelja. 

Također, Zagrebačka nadbiskupija i Zagreb čuvaju trajan spomen na velikane naše vjere od kojih posebno ističemo bl. Augustina Kažotića, slugu Božjeg biskupa Josipa Langa, bl. Alojzija Stepinca, bl. Ivana Merza, službenicu Božju Maricu Stanković, slugu Božjega Franju Kuharića… Iako su živjeli u različitim okolnostima i vremenskim razdobljima, jedno ih povezuje: utječući se Marijinu zagovoru, uvijek su činili ono što im je Gospodin rekao. Tu se skriva njihova tajna kako ostvariti svetost…

A sada… Taj Marijin poziv na svetost što odzvanja u riječima: Što god vam rekne, učinite!, pozvani ste sada pretočiti u himnu koja će nas podsjećati na 11. susret hrvatske katoličke mladeži u Zagrebu! 

Karakteristike himne
Važno je na početku osvrnuti se na karakteristike himna kao klasičnog oblika. Riječ je o svečanom književnom stilu, metrički i ritmički organiziranom religioznom ili crkvenom tekstu koji se recitira ili pjeva tijekom bogoslužja ili pak za drugih javnih svečanosti i proslava. Izvorno je to bio spjev u čast i slavu Bogu, popraćen pjevanjem, a ponekad i plesom. Dakle, kad je riječ o himnu neizostavni su izrazi: svečano, hvalospjev, čašćenje… Himnična je pjesma slavljeničkog tona, optimistična, vedra, puna duha.

Inspiracija za himnu može se naći u geslu Susreta koji je samim tonom odlučan, čvrst i poziva na aktivno djelovanje. Svi se ti elementi mogu oslikati i glazbenim izrazom u svjetlu gore navedenih karakteristika himna.
Budući da ovime pozivamo na pisanje himne za susret mladih, pjesma treba biti bliska mladima, što podrazumijeva jednostavne, zanimljive i upečatljive melodijske linije koje se lako pamte i lako pjevaju da bi svi mogli sudjelovati u slavlju. Prema geslu Susreta tematika teksta treba odisati katoličkom misli i odražavati duh kršćanskog svjetonazora.

Himna Susreta mora imati strukturu i oblik koji u sebi sadrži dinamičnost i gradaciju (nešto više od samog nizanja kitica i refrena, npr. kao dodavanje mosta, modulacije i slično). Budući da geslo poziva na riskiranje u oslonjenosti na Božju Providnost, zašto ne riskirati i u glazbenom smislu? Zašto ne napustiti uobičajene okvire duhovnih pjesama za mlade i istražiti harmonijske mogućnosti koje nam nudi glazba? Neka harmonijski izričaj bude originalan, a ne prilagođen svakodnevnim poznatim melodijama, nego neka mlade upozna s novim glazbenim idejama da bi do izražaja došli brojni Božji darovi.
Himna Susreta hrvatske katoličke mladeži prije svega mora slaviti i častiti Boga te svima proglašavati radost zbog silnih djela koja nam čini Gospodin. Glazba, kao zvonka radost, savršen je medij za slavljenje i radovanje, za okupljanje i zbližavanje zajednice koja je posebna, drukčija i originalna upravo zato što u vjeri riskira zajedno s Bogom, što svakodnevno odlučuje iznova krenuti Kristovim putem, radosno čineći ono što Gospodin govori.

Ukratko, himna svojim tekstom i glazbom treba izražavati sljedeće karakteristike: svečanost slavljenja i čašćenja Boga; katolički izraz duha i kršćanskog svjetonazora; s naglascima na: dinamičnost i gradaciju glazbenih oblika; originalnost i istraživanje harmonijske progresije; jednostavnost, tečnost izgovora, zanimljivost i upečatljivost melodijskih linija koje trebaju biti pjevne i lako pamtljive.

Uvjeti natječaja:
• natječaj je predviđen za mlade glazbenike i ostale kreativne mlade do 30 godina;
• skladba mora biti nova, neobjavljivana, niti javno izvođena;
• skladba mora biti u trajanju ne kraćem od 3 minute niti dužem od 4 minute;
• skladba mora imati potpis autora glazbe, teksta i aranžmana;
• osim onoga što je napisano u smjernicama za izradu himne, karakter himne treba odražavati duh kršćanskog svjetonazora, mladenački duh, kreativnost, dinamičnost/aktivnost mladih, optimističan duh, aktivno svjedočenje u duhu gesla i kulture grada Zagreba.

Radove slati isključivo elektronskom poštom:
– na adresu shkm2020@zg-nadbiskupija.hr;
– e-mail s prijavljenim radovima mora sadržavati sljedeće:
• oglednu demo snimku pjesme (ne mora biti studijska, ali glazbeno-produkcijski treba biti što sličnija izvedbenoj verziji); aranžman pjesme mora biti definiran, ali ne mora biti konačan; pjesma može biti poslana i u mp3 formatu s rezolucijom od 256 kbps;
• tekst pjesme treba biti napisan u Wordu;
• kraću biografiju autora sa svim potrebnim podatcima (ime i prezime, godina rođenja, župa i mjesto/grad, broj telefona/mobitela, e-mail,  web i sl.).

– napomena: svi natjecatelji, slanjem e-maila, daju izričitu suglasnost  Organizacijskom odboru SHHM-a u Zagrebu za prikupljanje i obradu osobnih podataka u svrhu provedbe teksta Natječaja sukladno propisima koji uređuju područje zaštite osobnih podataka, Uredba (EU) 2016/679 europskog parlamenta i vijeća od 27. travnja 2016. godine o zaštiti pojedinaca glede obrade osobnih podataka i slobodnog kretanja takvih podataka te glede stavljanja izvan snage Direktive 95/46/EZ (Opća uredba o zaštiti podataka) i Zakon o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka. Organizacijski odbor se obvezuje čuvati povjerljivost svih poslanih osobnih podataka te isti ni na koji način neće biti dostupni trećim, neovlaštenim osobama. Jednako tako, natjecatelji imaju pravo u bilo kojem trenutku pristupiti svojim, osobnim navedenim podacima.

Rok za slanje radova:

• rok za slanje radova je petak 31. svibnja 2019. do 23:59 sati;
• najbolje radove odabrat će ocjenjivački žiri što ga čini Organizacijski odbor SHKM-a i predstavnici struke;
• radovi pristigli nakon zaključenja natječaja neće se uzeti u obzir;
• žiri će završiti s radom najkasnije do 15. lipnja 2019.;
• svi sudionici/e natječaja dobit će obavijest o rezultatima natječaja putem e-maila;
• prva tri rada bit će i novčano nagrađena i to u sljedećem iznosu:
1. mjesto 1500,00
2. mjesto 1000,00
3. mjesto 500,00
• nakon završetka natječaja, odabrani rad bit će objavljen na službenim stranicama Zagrebačke nadbiskupije www.zg-nadbiskupija.hr.

UVJETI KORIŠTENJA HIMNE:
• nakon završetka natječaja, prvonagrađena skladba postaje vlasništvo Zagrebačke nadbiskupije;
• koristit će se za potrebe SHKM-a;
• Organizacijski odbor SHKM 2020. zadržava pravo modifikacije odabrane skladbe;
• slanjem svog rada pristajete na navedene uvjete korištenja.

Očekujemo Vaše sudjelovanje!
vlč. Ivan Valentić,
u ime Organizacijskog odbora SHKM-a u Zagrebu 2020. godine