Čuvar Josipovog svetišta svjedočio sjemeništarcima o svom duhovnom pozivu

U ponedjeljak, 14. listopada, na liturgijski spomendan sv. Kalista I., pape i mučenika, Međubiskupijsko sjemenište u Zagrebu ugostilo je za početak nove sjemenišne godine prvoga u nizu župnika koji nastavlja projekt započet 2017. godine, a vezan je uz svjedočenje duhovnoga poziva župnika sjemeništaraca.

Mons. mr. sc. Antun Sente ml., župnik župe Blažene Djevice Marije Snježne i rektor Nacionalnog svetišta Sv. Josipa u Karlovcu-Dubovcu rado se odazvao pozivu preč. Rektora da u ovom marijanskom mjesecu posvjedoči sjemeništarcima o svom svećeničkom putu. Mons. Sente je za svećenika Zagrebačke nadbiskupije zaređen 1996. godine, a od 2014. u službi je župnika župe Karlovac-Dubovac te je ponosni duhovni pratioc sjemeništarca maturanta Petra Vukovića. U periodu od 1985. do 1989. godine bio je član tadašnjeg Dječačkog sjemeništa na Šalati, a nakon svećeničkog ređenja vršio je različite pastoralne službe. Na rimskoj Salezijani postigao je 2005. godine licencijat iz pastoralne teologije sa naglaskom na pastoral mladih, a po povratku u Hrvatsku vršio je i službu povjerenika za pastoral mladih Zagrebačke nadbiskupije. Na prijedlog sisačkog biskupa mons. dr. Vlade Košića, 2012. godine papa Benedikt XVI. uvrstio ga je među svoje kapelane pa Antun otada nosi čast monsinjora.

Misno slavlje započelo je u 18.00 sati u sjemenišnoj kapeli Naviještenja BDM, a u koncelebraciji mons. Senteu bio je rektor Sjemeništa, preč. Matija Pavlaković.
Na početku slavlja rektor Sjemeništa zaželio je dobrodošlicu mons. Antunu i izrazio zahvalnost što je, usprkos mnogih župničkih i rektorskih obveza, pronašao vremena da pohodi sjemenišnu zajednicu. Mons. Sente je vrlo osebujan svećenik koji posebno voli rad s mladima, a ujedno je radijski voditelj različitih emisija katoličkog sadržaja kao i suradnik na Laudato TV, gdje uređuje i vodi emisiju “Prozor Sv. Josipa”.

U svojoj homiliji mons. Antun pokušao je povezati evanđelje dana (Lk 11, 29-32) sa svojim duhovnim pozivom koje je započelo u Sekirišću, mjestu njegove rodne župe Sveti Križ – Začretje, a nastavilo se kroz sjemenište i bogosloviju u Zagrebu pa sve do Rima i poslijediplomskog studija. Između ostalog je naglasio:”Dolaskom u sjemenište osjećao sam se silno ponosnim, mada to vrijeme je imalo i mnogo svojih teškoća. Ponekad sam se u sjemeništu osjećao kao ʹružno pačeʹ jer nisam baš bio najbolji u školi – dosta teško sam svladavao gradivo stranih jezika, no baš u toj poteškoći silno sam osjećao Božju prisutnost i pomoć. Za rast u duhovnom pozivu silno su važni euharistija i osobna molitva – to su dva stupa na kojima se treba graditi vlastita duhovnost; to su znakovi o kojima nam je progovorilo današnje evanđelje”, istaknuo je propovjednik.

Nadalje, progovorio je, na temelju velikog pastoralnog iskustva, o mnogim vjernicima koji mu pišu ili govore svoja svjedočanstva koja su se dogodila na temelju požrtvovnog i zauzetog svećeničkog života. “Ne govorim vam to da bih nas hvalio, već da vam kažem kako svećenik zahvaća u mnoge živote, a da toga često i nije svjestan, a Bog preko svećenika čini velika djela u ovome svijetu i pokazuje se znakovito – kao živi Bog! Dragi dečki! Lijepo je biti svećenik – a ja sam postao svećenik jer me Bog pozvao i jer Krist želi poslan sam ljudima; isplati se podnijeti žrtvu da bi ljudi preko Vas dodirnuli nebo!”, zaključuje propovjednik.

Na koncu misnoga slavlja prečasni Rektor zahvalio je mons. Antunu na spremnosti i odazivu uručivši mu prigodni poklon te mu preporučio čitavu sjemenišnu zajednicu u molitvu kako bi u budućnosti povjereni mladići ostvarili se kao dobri ljudi i kršćani, a ako je volja Božja i sveti svećenici.

Ljepoti misnoga slavlja pridonijeli su sjemeništarci svojim ministriranjem, a pjevanje su posebno uzveličali ostali članovi sjemenišne zajednice uz orguljsku pratnju sjemeništarca drugaša, Marka Pratljačića.

Po završetku misnoga slavlja nastavilo se druženje odgojitelja, sjemeništaraca i gostujućeg župnika u sjemenišnoj blagavaonici, a novi susret ovakvog tipa zakazan je za 25. studenoga ove godine.

Međubiskupijsko sjemenište u Zagrebu Ispiši stranicu