Održan Svećenički dan Zagrebačke nadbiskupije

U Međubiskupijskom sjemeništu na Šalati u ponedjeljak, 7. ožujka 2016. godine održan je Svećenički dan Zagrebačke nadbiskupije. Dan je započeo pokorničkim bogoslužjem koje je u crkvi Presvetog Srca Isusova predvodio fra Ante Vučković, OFM.

Program je nastavljen u dvorani Međubiskupijskog sjemeništa gdje je pomoćne zagrebačke biskupe i okupljene svećenike prvo pozdravio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. On je u svojem uvodnom govoru istaknuo kako se u susretu s vjernicima osjeća da ljudi prihvaćaju izazov Svete godine milosrđa. Ljudi su osjetili, rekao je Kardinal, da je to nešto što dira, da ta Papina inicijativa poziva i uvodi u nešto što je naše, kršćansko, što nam daje svježinu i što nas približava Bogu.

Uvodno predavanje na temu „Svećenik – primatelj i djelitelj milosrđa“ održao je fra Ante Vučković, OFM, kojeg je Sveti Otac papa Franjo u ovoj, Svetoj godini milosrđa imenovao misionarom milosrđa. U svojem je predavanju progovorio o odnosu svećenika i grešnika, o fenomenu sekularizacije i ispovijedi, ali i o iskustvima te ulozi ispovjednika.

Ispovjednik, kazao je fra Ante, nije istražitelj, ispitivač i šaptač. Nije psiholog ili terapeut. Njegova je uloga biti Božje uho, djelitelj Božjeg milosrđa. Ispovjednik je dio Božjeg truda oko pokornika.

Istaknuo je potrebu da jezik kojim ispovjednik tijekom ispovijedi govori uvijek odražava blagost, obzirnost i poštovanje, ali i upozorio na zamke ispovijedi poput usporedbe grešnika s drugim grešnicima ili pak iznošenja osobnih mišljenja koje su u suprotnosti s Kristovim naukom i naukom Crkve. Napominjući da ispovijed nije samo popis grijeha, naglasio je da ispovjednik treba pomoći pokorniku da otkrije koje dobro mu grijeh nagriza i oduzima. Grešnik je važan, a ne informacija o grijehu – rekao je fra Ante.

„Svećenik i ispovjednik pred ‘grijesima suvremenosti’: susret pastorala i psihologije“, naziv je predavanja što ga je nakon uvodnog predavanja fra Ante Vučkovića održao prof. dr. Ivan Štengl. Sakrament pomirenja, rekao je Štengl, iziskuje mnogo pažnje i on se ne smije pretvoriti u psihoterapiju. U ispovijedi je potrebno više osluškivati, a manje davati savjete – poručio je svećenicima Štengl.

Posljednje predavanje na temu „Jubilejski oprost: ostatak prošlosti ili pastoralna prilika u sadašnjosti“ održao je pomoćni zagrebački biskup mons. Ivan Šaško, koji je naglasio važnost obnove vrijednosti pokore. Rekao je kako oprost otvara veliki prostor vjerničke solidarnosti, te ujedno ponovno otkriva radost ispovijedi, naglašava slobodu i odgovornost pojedinca, ali i nudi mogućnost povezanosti vremenitog i vječnog.

U svom završnom obraćanju, Kardinal je izvijestio svećenike o održanom susretu Stalnog vijeća HBK s papom Franjom 3. ožujka 2016. godine. Ponovio je da se na susretu s Papom govorilo i o radnom tijelu koje je inicirao Sveti Otac, a koje ima zadatak zajednički razmotriti ulogu blaženoga kardinala Alojzija Stepinca prije, za vrijeme i poslije Drugoga svjetskog rata. Papa je naglasio, nastavio je Kardinal, da ne dovodi u pitanje svetost blaženog Alojzija, te da je stvar dovršena.

Kardinal je najavio da će tijelo svetog Leopolda Bogdana Mandića od 13. do 18. travnja ove godine boraviti u Zagrebu. Ono će se 13. travnja unijeti u zagrebačku katedralu i biti izloženo vjernicima na štovanje do 15. travnja kada će se prenijeti u Župu sv. Leopolda Bogdana Mandića u Dubravi.

Najavio je i da će na svetkovinu Majke Božje od Kamenitih vrata, 31. svibnja 2016. godine euharistijsko slavlje predvoditi kardinal Robert Sarah, prefekt Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata. Sljedećeg će dana, 1. lipnja kardinal Sarah održati predavanje na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, te predstaviti svoju knjigu „Bog ili ništa“.

Ujedno je i najavljeno da će svećenici Zagrebačke nadbiskupije, u spomen na obljetnicu proglašenja Alojzija Stepinca blaženim, 3. listopada ove godine hodočastiti u Mariju Bistricu.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije