Susret župnih medijskih suradnika na Hrvatskom katoličkom sveučilištu

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije okupio je u subotu, 4. ožujka 2017. godine u dvorani bl. Alojzija Stepinca na Hrvatskom katoličkom sveučilištu 40-ak župnih medijskih suradnika.

Nakon što je voditeljica službe za odnose s javnošću HKS-a Suzana Obrovac Lipar ukratko predstavila rad Sveučilišta, okupljene suradnike pozdravio je pročelnik Tiskovnog ureda vlč. Borna Puškarić.

Susret je nastavljen okruglim stolom na kojem su župni medijski suradnici imali priliku izreći svoja iskustva, poteškoće i aktualna pitanja s kojima se susreću u svojem župnom medijskom apostolatu.

Rasprava je ponajviše bila usredotočena na pronalaženje praktičnih načina kako učinkovitije komunicirati pastoral župe, kako se odnositi prema fotografiji u liturgiji, te kako iskoristiti potencijale društvenih mreža za naviještanje evanđeoske poruke.

Uslijedilo je predavanje Grzegorza Górnyja, poljskog katoličkog intelektualca i novinara s dugogodišnjim profesionalnim iskustvom u medijima, na temu „Uloga i duhovnost laika i župni medijski apostolat“.

Podsjetio je na riječi pape Ivana Pavla II. koje je izrekao prilikom intervjua s talijanskim novinarom kako danas traje borba za duše svijeta, te da su današnji mediji areopazi kulture u kojoj živimo.

Kazao je da kultura ima veći utjecaj na duhovnu i intelektualnu sferu nego politika, ali i upozorio da živimo u vremenu semantičke revolucije pri čemu mediji vješto manipuliraju čovjekovom emotivnom sferom.

Osvrnuo se na rad katoličkih medija danas, ističući brazilski primjer gdje trenutno djeluju tri katoličke nacionalne televizije. One, naglasio je Górny, nemaju nikakvih reklama i financiraju se isključivo iz donacija vjernika – devedeset tisuća ljudi donira šest dolara mjesečno.

Katolički mediji su posrednik između tržišta i Crkve, odnosno između Boga i čovjeka. Postoje dvije tržišne mete katoličkih medija: ljudi koji su u Božjoj milosti i ljudi koji žive u grijehu – napomenuo je Górny, dodajući da se svakoj od tih skupina komunicira različita poruka.

Kazao je kako su apostoli ljudske duše lovili tako što su verbalno prenosili Riječ Božju, no da se danas navještaj prilagodio prirodnom okruženju čovjeka, točnije okruženju u kojem prevladavaju elektronička sredstva javnog priopćavanja. U tom su okruženju pozvani participirati i katolički novinari, koji imaju ono što drugi nemaju – istinu – zaključio je predavač Górny.

Susret je završio euharistijskim slavljem koje je u kapeli Sveučilišta predvodio pročelnik Ureda vlč. Puškarić, u koncelebraciji s Arturom Makarom, SCJ.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije