Svečanost Svete Potvrde

„Budite ljudi zajedništva, ljubavi i praštanja“

Mons. Ivan Miklenić kanonik Prvostolnoga kaptola zagrebačkoga, u subotu 13. svibnja podijelio je sakrament Svete Potvrde tijekom misnog slavlja u župnoj crkvi svete Jelene Križarice. Njih 58 marljivo su se pripremali tokom čitave školske godine za primanje ovog sakramenta kršćanske zrelosti. Mlade su za sakrament kršćanske zrelosti pripremali župnik Marijan Culjak te vjeroučitelji Danijel Cvetko, Silvija Kušan i Tea Cujzek.

Svi zajedno izručujemo krizmanike milosti Duha Svetoga bez kojega neće moći u sebi održati božanski život koji im je po krštenju darovan, naveo je na početku pozdravljajući Nadbiskupovog izaslanika domaći župnik Marijan Culjak.

U propovijedi je mons. Miklenić pojasnio značenje Duha Svetoga te potaknuo krizmanike na život u vjernosti Bogu, unatoč raznim izazovima. Pred našim očima stoji čudo Pedesetnice kada je Duh Sveti sišao nad apostole i ispunio ih svojom božanskom snagom. Ovdje vidimo čudo, jer kad Duh Sveti dolazi stvara zajedništvo i ujedinjuje osobe, a ukida dijeljenja i mržnje. Gdje ljudi nisu sposobni praštati, tamo ne može doći Duh Sveti. On ne može doći tamo gdje vladaju egoizam i sebični interesi, gdje čovjek ne želi zajedništvo. Znakovi koji pokazuju da negdje nema Duha Svetoga su dijeljenje među ljudima, mržnja, svađe, ratovi. Praštanje i pomirenje su preduvjeti da bi Duh Sveti mogao ispuniti nečije srce. A znak djelovanja Duha Svetoga bila je unutarnja promjena koja se vidjela na ljudima. Da bismo mogli primiti Duha Svetoga traži se otvorenost, poniznost duha i malenost. Duh Sveti treba ispuniti naše biće. Zato je potrebno često moliti, zazivati Duha Svetoga, čitati Božju Riječ i nastojati je prihvatiti srcem. Tako ćemo sve dublje ulaziti u iskustvo Duha Svetoga kako bi svakom čovjeku s kojim se susretnemo postali navjestitelji, svjedoci Božje ljubavi, donositelji mira i svjedoci onog puta koji nam je Isus pokazao, koji vodi do samog izvora života, izdvaja mons. Ivan Miklenić.

 

Na kraju misnoga slavlja prigodnim poklonima krizmanici su zahvalili prije svega djelitelju mons. Mikleniću, te župniku i vjeroučiteljima.

Svim firmanicima čestitamo na ovom sakramentu koji su primili i želimo da ih Duh Sveti vodi u njihovom životu, te da uistinu budu svjedoci svoje vjere – da svoju vjeru svjedoče i žive!

Darko fiket
Župni pastoralni suradnik