Druga vazmena nedjelja

Evanđelje: Iv 20, 19-31

U današnjem evanđelju „mir” koji Isus izgovara nije tek svakodnevni pozdrav, nego duboka teološka poruka. Riječ mir (hebr. šalom) u Bibliji ne označava odsustvo rata ili nevolja, već nešto puno, puno dublje. Šalom doslovno znači ‘biti cjelovit’. Primjerice, neklesani se oltar opisuje riječju šalom (usp. Još 8,31), gradske zidine koje nigdje nemaju pukotinu nazivaju se šalom, janje bez mane koje se prinosi za žrtvu naziva se izvedenicom riječi šalom. Ta riječ preslikava i na čovjekovo stanje: kada se želi nekoga pitati kako je, pita se za njegov mir (usp. 2 Sam 18,29). Ideja koja stoji u pozadini jest da je život, poput gradskih zidina, nešto vrlo složeno, sastavljeno od mnoštva dijelova, odnosa, situacija, misli, emocija… a kada nešto od toga pukne, izgubi se ili razruši, čovjekov se mir (šalom) raspada. Kada riječ šalom upotrijebimo tako da označava radnju, onda ona znači popravljanje nečega što je razrušeno, potrgano ili nedovršeno. Isto je i s poremećenim ljudskim odnosima: potrebno je donijeti mir i zacjeljenje, uspostaviti normalne odnose tamo gdje su oni razrušeni i prekinuti. Kada kraljevi sklope mir, to ne znači samo da su prestali ratovati nego i da postaju prijatelji, počinju surađivati, trgovati itd. Takav je odnos trebao vladati između Boga i ljudi te ljudi međusobno, no ljudi u tome nisu uspjeli. Zato Izaija najavljuje dolazak „kneza mironosnog“ čijem „miru neće biti kraja“ (Iz 9,5s), kneza koji ne samo da dokida ratove nego i obnavlja razoren odnos ljudi s Bogom, kao i odnose među ljudima.

Stoga, kada Isus dolazi među apostole govoreći „Mir vama“, on zapravo tumači sve ono što se dogodilo u protekla tri dana: “Svojom mukom, smrću i uskrsnućem obnovio sam razrušene živote, vaše uništene odnose s Bogom i drugim ljudima, a sada vas iscjeljujem, činim vas potpunima i savršenima, bez mane.” To znači Kristov mir! Cijelu propovijed pročitajte na www.sagud.xyz