Kardinal Bozanić predvodio molitvu i blagoslovio radnike prije početka skidanja vrha sjevernoga tornja katedrale

Na prijedlog zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića u 12 sati na Vazmeni četvrtak, 16. travnja, zaustavljeni su radovi na gradilištu kod Zagrebačke katedrale te su se kanonici Prvostolnog kaptola zagrebačkog, radnici i u radove uključeni stručnjaci okupili oko kipa Blažene Djevice Marije ispred katedrale gdje je kardinal Bozanić predvodio molitvu i blagoslov radnika i gradilišta uoči zahtjevne akcije uklanjanja vrha sjevernog tornja katedrale oštećenog u potresu 22. ožujka.

FOTOGALERIJA

POSLUŠAJTE MOLTVU

U uvodu molitve Kardinal je rekao: 

“Ovdje smo zajedno da bismo molili od Gospodina blagoslov za djelo koje nam predstoji. Potres, 22. ožujka 2020. godine, stavio nas je na kušnju. I u ovim trenutcima mislimo na sve obitelji i ljude u trpljenju, na ljude kojima su stradali domovi; na ljude koji su susreli nemir i nesigurnost. Pred ovom katedralom, koja je majka svih crkava i kapela naše Nadbiskupije, molimo za sve vjernike. Ranjenost katedrale ne tiče se samo kamena, nego ponajprije našega duha. Ova katedrala je stvarnost koja obuhvaća puno više od vjerničke zajednice i puno dublje od naše sadašnjosti.

Zagrebačka katedrala stoji kao simbol, kao istinska poveznica cijeloga hrvatskoga naroda. Ova katedrala svojim značenjem seže do srca ljudi diljem svijeta, što je pokazalo i očitovano suosjećanje koje je ovih tjedana dolazilo do nas.

Da bi oštećenost na našoj katedrali bila zacijeljena potrebni su ljudi, njihovo znanje, spremnost i odvažnost, ljudi koji ovih dana, a osobito danas, očituju ne samo darovane im sposobnosti, nego i ljubav. Ova je katedrala znak Kristove uskrsne pobjede nad grijehom i smrću. Dok nam pogled usmjerava prema nebu, zahvalimo Isusu, uskrslom i živom među nama za njegovu prisutnost, za prisutnost sjaja Kristova križa u srcima ljudi.

Ovaj zahtjevan, slobodno smijemo reći, jedinstven posao, vodi nas u razmatranje istine da smo dobrim djelima u životu uvijek Božji suradnici. Ovdje smo podno kipa Blažene Djevice Marije, koja nas prati svojim pogledom i raširenih ruku. Molimo i njezin zagovor, kao i pomoć blaženoga Alojzija Stepinca, koji se ponosio jedino križem Gospodina našega Isusa Krista.

Zato ovom molitvom zamolimo Božju pomoć da ovo djelo bude privedeno željenomu cilju; da štiti i čuva voditelje radova i radnike.”

Na kraju molitve, okupljeni su zapjevali “Kraljice neba”, a nakon toga Kardinal se uputio na ulaz katedrale gdje se zadržao u molitvi. 

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije