Kardinal Bozanić zaredio trinaest novih svećenika

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u zajedništvu s pomoćnim biskupima zagrebačkim mons. Valentinom Pozaićem i mons. Mijom Gorskim, redovničkim poglavarima, rektorom i poglavarima Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa te mnogobrojnim svećenicima, podijelio je u subotu 18. lipnja na euharistijskom slavlju u zagrebačkoj prvostolnici, sveti red prezbiterata trinaestorici đakona.

Uvodeći u euharistijsko slavlje, kardinal Bozanić je istaknuo da „nas je okupila radost i zahvaljivanje Bogu za dar svećeništva“.

Na početku svoje homilije Kardinal je govoreći o svetom redu prezbiterata rekao: „Prezbiterat nije cilj koji kandidati sami od sebe dosižu, niti je imánje što ga Crkva posjeduje. Prezbiterat je od početka bio i uvijek će biti samo milost i izmoljeni dar. Sveti Pavao jasno kaže da po milosrđu imamo ovu službu (usp. 2Kor 4,1). Apostol u istom današnjem misnom čitanju stoga zaključuje: Mi ‘ne propovijedamo same sebe, nego Krista Isusa Gospodinom, a sebe slugama vašim poradi Isusa’ (2Kor 4,5). Dragi ređenici, vi postajete dionici ministerijalnog svećeništva u svetoj godini Izvanrednog jubileja milosrđa. Uvijek imajte na pameti ovo: služba prezbiterata što je sada primate je samo dar Božjega milosrđa.“

Obraćajući se ređenicima Kardinal je rekao: „Vi ste pozvani u službu da biste Boga približili ljudima, Boga kojega čovjek čeka i traži. To ćete moći činiti samo ako vaše da Bogu bude potpuno i neopozivo, samo ako vaša svjetlost pred ljudima bude svjetlila tako da ljudi vide vaša dobra djela i slave Oca našega koji je na nebesima (usp. Mt 5,16).“

U nastavku homilije Kardinal je podsjetio na riječi pape Benedikta XVI. svećenicima u zagrebačkoj prvostolnici koje je izrekao za svog apostolskog pohoda Hrvatskoj 5. lipnja 2011. godine: „Potičem vas da ne klonete duhom, nego da ostanete budni u molitvi i u duhovnom životu da biste plodonosno mogli ispunjavati svoje služenje: naučavajući, posvećujući i vodeći sve koji su povjereni vašoj brizi. Velikodušno primajte one koji kucaju na vrata vašega srca, nudeći svakome darove koje vam je božanska dobrota povjerila. Ustrajte u zajedništvu sa svojim biskupom i u međusobnoj suradnji. Hranite svoje brižno zauzimanje na izvorima Svetoga pisma, Sakramenata, neprestane hvale Bogu, otvoreni i poučljivi djelovanju Duha Svetoga; tako ćete biti učinkoviti djelatnici nove evangelizacije na koju ste pozvani da je ostvarujete zajedno s vjernicima laicima, skladno i bez miješanja onoga što ovisi o zaređenom službeniku s onim što pripada sveopćem svećeništvu krštenih. Neka vam na srcu bude briga za duhovna zvanja: trudite se svojim oduševljenjem i vjernošću prenijeti živu želju da se velikodušno i bez oklijevanja odgovori Kristu, koji poziva na najdublje sjedinjenje s Njime, Glavom i Pastirom.“

„Dragi ređenici, danas na dan svoga ređenja primite ove Papine riječi kao program svoga svećeničkog života. Budite hrabri i postojani, blagi i ponizni Kristovi svećenici. Neka vam blaženi Alojzije Stepinac bude orijentir u službi i životu. Vašu prezbitersku službu preporučujem moćnom zagovoru blaženog Alojzija i nebeskoj pomoći Presvete Bogorodice Marije, Majke svećenika“, zaključio je kardinal Bozanić.

Prije završnog blagoslova, Kardinal  se obratio ređenicima i okupljenima rekavši da za ređenike ima poseban pozdrav i blagoslov –  pape Franje s kojim se je susreo jučer 17. lipnja u Rimu.

Sveti red prezbiterata su primili:

Za Zagrebačku nadbiskupiju:
Luka BREŠIĆ, (Župa Sv. Petra apostola, Zaprešić)
Marko ČOLAK (Župa Sv. Petra apostola, Zaprešić)
Marinko GOLEK (Župa Presvetoga Srca Isusova, Karlovac)
Ivan LUKIĆ (Župa Bl. Augustina Kažotića, Lupoglav)

Za Hrvatsku franjevačku provinciju sv. Ćirila i Metoda:
fra Mate BAŠIĆ, OFM (Župa sv. Mirka, Zagreb-Šestine)
fra Petar DEŽE, OFM (Župa Uznesenja BDM, Apatin, Vojvodina)
fra Božo SARAF, OFM (Župa Sv. Ivana Krstitelja, Podmilačje, BiH)

Za Hrvatsku provinciju sv. Jeronima franjevaca konventualaca:
fra Milan GELO, OFMConv. (Župa Rođenja BDM, Ljubunčić, BiH)
fra Josip IVANOVIĆ, OFMConv. (Župa Bezgrešnoga Srca Marijina, Vinkovci).

Za Provinciju franjevaca trećoredaca glagoljaša:
fra Jurica GALIĆ, TOR (Župa Sv. Terezije Avilske, Požega)

Za Hrvatsku pokrajinu Družbe Isusove:
p. Zdravko JELUŠIĆ, DI (Župa Majke Božje Snježne, Ljubeščica)

Za Hrvatsku delegaturu palotinaca:
fr. Ante JONJIĆ, SAC (Župa BDM Kraljice apostola, Zaprešić)

Za Hrvatsku delegaturu Družbe misionara Krvi Kristove:
br. Davor LUKAČEVIĆ (CPPS) (Župa Sv. Franje Asiškog, Gradište)

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije