Misa zahvalnica za plodove zemlje

U Župi svete Jelene Križarice, u nedjelju 24. listopada misu zahvalnicu za dar kruha i plodove zemlje predvodio je župnik Branko Risek.

Danas slavimo nedjelju zahvalnosti Bogu za sva dobročinstva, a možemo slaviti nedjelju zahvalnosti za sve ljude koji nas okružuju, koji nam čine ovo vrijeme i svijet ljepši. Bog nas svakodnevno obasipa dobročinstvima i danju i noću, daje nam svaku zraku sunca, svaku kap kiše koju natapa zemlju i oplođuje. Na svem bogatstvu svih tih darova moramo biti Bogu zahvalni svakoga dana ne samo danas na nedjelju zahvalnicu.  Danas slavimo i misijsku nedjelju. Misionari su ti koji nastoje poboljšati život ljudi gradeći škole, bolnice i ostalu infrastrukturu ali i da Radosna vijest dođe do svih i da spasenje Isusa Krista obuhvati sve narode.

Današnji Markov tekst o ozdravljenju slijepca pun je poziva i vapaja. Bartimej viče: „Sine Davidov“; ljudi ga hoće ušutkati; Isus kaže: „Pozovite ga“; i ova riječ otvara sav ovaj tekst: „Ustani! Zove te!“ Bartimej je tada izliječen; ono što slijedi samo je logički zaključak: susret s Kristom i stečeni vid.

Potražimo danas i mi te znakove: u našim obiteljima, ponajprije u zahvalnosti prema našim starijima, osobito roditeljima kojima dugujemo život, svoj uzrast, svoje zdravlje, školovanje, naukovanje i ono što su znojem i žuljevima priskrbili a nama ostavili u nasljeđe. Postavio je i pitanje svima nazočnima: imamo li spremnosti za dobra djela, djela ljubavi prema potrebnima? Mora li nas možda na to mora podsjetiti netko, mora li doći nedjelja zahvalnosti pa da nešto učinimo lijepo ili se na neki način žrtvujemo za drugoga, za potrebitoga koji možda tu negdje kraj nas a mi ga ne vidimo. Najbolji način da posvjedočimo svoju zahvalnost Bogu je upravo taj –  ako smo spremni učiniti koje dobro djelo darivanja, pomaganja potrebnima ne očekujući ništa zauzvrat. – zaključuje vlč. Risek.  

Darove na oltar uz prigodne tekstove prinijeli su naša djeca iz Osnovne škole “Ksavera Šandra Djalskog” koji su se prinosili na dar: kruh, vino, žito, voće i povrće, grožđe, cvijeće, zemlju i ostale plodove koje je pripremila naša župljanka Zlatica Čefko, a vjeroučiteljica Ksenija Miškulin prigodne tekstove uz darove.

Hvala Božici Prekratić i Višnji Borovčak koje su posložile plodove koji su ukrasili svetište i crkvu, a koje su kroz protekli tjedan kroz mise zahvalnice po kapelama koje je predslavio supsidijar Marijan Culjak  pripremili vrijedni župljani. Čitavo slavlje proteklo je u duhu zajedništva, zahvalnosti i radosti.

Svima koji su pridonijeli današnjoj proslavi, prije svega dragom Bogu, djeci, vjeroučiteljima, ministrantima, pjevačima te svima koji su bili na misi zahvalio je domaći župnik Branko Risek.

Pripremili: Danijel Cvetko, Marko Bilić i Darko Fiket