Mons. Miklenić dobio nagradu za životno djelo: Katolički mediji su Božji blagoslov vjernicima!

Hrvatsko društvo katoličkih novinara dodjelilo je nagradu za životno djelo glavnom uredniku Glasa Koncila, mons. Ivanu Mikleniću koji je istaknuo da mu je posebno drago prihvatiti nagradu od kolega, od onih koji se bave istim poslom i razumiju narav posla. Mons. Miklenić je naglasio da ova nagrada pripada svim djelatnicima, bivšim i sadašnjim, Glasa Koncila. Nagrada za životno djelo bila je povod za razgovor za Hrvatsku katoličku mrežu.

Mons. Mikleniću, nekoliko desetljeća novinarstva je iza Vas, i ova nagrada je priznanje za Vaš cjelokupni rad. Brojni izazovi su iza Vas, ali i pred Vama.

To je nagrada Glasu Koncila, za trud koji je uložen, ne samo s moje strane nego od mnogih ljudi. Svake godine u Glas Koncila se javi najmanje 800 različitih ljudi sa svih strana naše Domovine koji ne pišu samo vijesti nego progovaraju o ključnim pitanjima naše Crkve i našeg društva.

I u tome je velika vrijednost Glasa Koncila. Vjerujem da je moje modeliranje svega toga zapravo samo mali, sitan posao, a priznanje treba ići svim tim ljudima.

Rekao bih onima koji kreiraju medijski sadržaj da je iznimno važno biti ponizan, malen, svjesno biti u službi istine, u službi pravih vrednota.

No, Vi ste snosili i odgovornost za sve uredničke odluke, isticali ste neke teme u prvi plan koje nisu uvijek bile ugodne za Crkvu i društvo. Vi ste zapravo bili, ako tako mogu reći, prvi na udaru. Kako ste se s tim nosili?

Mogu reći da sam iskreno živio poziv novinara, prateći trajno što se zbiva. Informirao sam se na što je moguće vjerodostojnijim izvorima i crkvenih i društvenih zbivanja.  Zahvaljujući tome mogao sam prepoznavati neke aktualne teme pa ih onda i isticati.

Ipak, potrebna je bila hrabrost. Posebno u vrijeme komunizma, ali i u vrijeme demokracije.

Doista je bila potrebna hrabrost. No, moram reći da sam tu iznimno privilegiran jer sam svećenik i moja egzistencija ne ovisi ni o ovom poslu niti o političkoj vlasti tako da sam mogao biti slobodan. I zahvaljujući tome smatram da sam bio dužan otvarati neka pitanja koja se nekima i nisu sviđala, da bih služio općem dobru. Mislim da je to bit poslanja Crkve i da bi mogao svjedočiti prave vrednote morao sam tako postupati.

Došlo je neko novo vrijeme, novih medija, digitalizacije medija, ali Vi ističete da “papir” ne smije otići u povijest?

Kad bi se moderni mediji koristili za komunikaciju koja će dovesti do susreta oči u oči, do zajedničkog stola, do zajedničkih druženja, onda bi to bilo idealno. Ali ako se u potpunosti prepustimo samo tim novostima koje takvi mediji pružaju, a zaista često nude potpuno nepotrebne i suvišne vijesti koje nas okupiraju, onda dozvoljavamo da nam se zapravo briše pamćenje i to je vrlo opasno.

A da bi se nešto znalo, da bi se zapamtilo, kažu stručnjaci da je potrebno čitati s papira. I zato mislim da je strašno važno da nam se ne dogodi da buduća pokoljenja budu ljudi koji su bez pamćenja i koji premalo znaju da bi uopće mogli razumjeti situaciju, da bi mogli biti i kritični ili kreativni.

Rezultati istraživanja o vjerskoj tematici u hrvatskom medijskom prostoru koje je ponudilo Hrvatsko katoličko sveučilište pokazuje da govor o Crkvi nije toliko negativan kao što se često ima dojam u vjerskim krugovima.  Ipak, imaju li katolički novinari i mediji svojevrsnu odgovornost i za svoje kolege iz tzv. svjetovnog novinarstva?

Katolički mediji daju sadržaje. Tko želi učiti, i bolje upozna(va)ti Crkvu, ako prati katoličke medije za to itekako ima priliku.

Nažalost, među kolegama koji se bave i ovim našim temama često je prisutna površnost, a mi tu malo možemo učiniti. Mi smo toliko puta pisali i neke teme opširno obrađivali, ali ako netko za time ne želi posegnuti i pročitati, onda to ostaje zakopano blago.

Što poručiti novinarima, onima koji kreiraju medijski sadržaj, ali i onima koji ga konzumiraju?

Rekao bih onima koji kreiraju medijski sadržaj da je iznimno važno biti ponizan, malen, svjesno biti u službi istine, u službi pravih vrednota.

A onima koji konzumiraju medijski sadržaj, ako žele imati suvremeniji pogled i na Crkvu i na kretanja u Crkvi, na idejna kretanja, nade i poteškoće s kojima se Crkva suočava, onda su naši mediji nezaobilazni.

Zaista bih želio da svi naši vjernici puno više prepoznaju Božji blagoslov koji imaju zahvaljujući svom tom mnoštvu medija koje imamo u našoj Crkvi.