Mlada misa vlč. Tonija Potrebića u Krapini

Podnaslov: “Znaj jedno, neće ti biti uvijek lako, ali sve vrijedi izgubiti kako bi se zadobilo blago na Nebu.”

Nakon tri dana duhovne priprave, 08. srpnja, krapinsku župu sv. Nikole biskupa dobri je Bog pohodio velikom milošću mladomisničkim slavljem posebice jer je zadnja mlada misa u ovoj župi bila prije 66 godina koju je tada predslavio vlč. Ivica Hršak.

Mlada misa vlč. Tonija Potrebića, novog svećenika Zagrebačke nadbiskupije koju je danas slavio u crkvi sv. Nikole biskupa u Krapini  u svojoj rodnoj župi, bila je velik događaj ne samo za njega osobno već i za mjesto iz kojega potječe. Po mnoštvu okupljenih vjernika, može se reći da je bio veliki događaj za župu ali i grad Krapinu.

Nakon dirljivog roditeljskog blagoslova ispred roditeljskog doma procesija se uputila prema župnoj crkvi sv. Nikole biskupa. Procesiju su krasile narodne nošnje, vatrogasci u svečanim odorama, kuburaši i druge udruge te veliko mnoštvo vjernika župe i okolice.   

Geslo mlade mise vlč. Tonija glasilo je: „Kruh za život svijeta“

Svečanu je Euharistiju posebno obilježila prisutnost velikog broja svećenika, župljana i mladomisnikovih prijatelja, te gradonačelnika Krapine Zorana Gregurovića koji je mladom svećeniku čestitao i poželio sve najbolje na putu koji je izabrao ističući svoj ponos i ponos cijelog grada.

Imati svećenika, mladomisnika iz župe, veliki je to ponos i radost kako za župljane, tako i za župnika – istaknuo je domaći župnik preč. Tomica Šestak.  Nakon roditeljskog blagoslova pred obiteljskom kućom, učinili smo jedno putovanje, put, hodočašće  – procesiju, od ulice Kardinala Stepinca 6 – do ove naše župne Crkve sv. Nikole. Neka nam to bude slika putovanja vjerničkog života i povezanosti obiteljskog i vjerničkog (župnog) putovanja. No, neka to bude i prisjećanje putovanja našeg mladomisnika od odlaska iz obitelji u bogosloviju do ovog današnjeg cilja kojeg slavi naš mladomisnik i svi mi zajedno s njime.

Sakrament svetog reda je na osobiti način usmjeren za druge. Sakrament svetog reda nitko ne prima samo za sebe. Primamo ga prvotno da bismo mogli biti onaj sveopći sakrament – Crkva. Ljudi od svećenika od uvijek puno očekuju. Očekuju i danas u mnogo čemu, na različitim područjima života. Očekuju od njega prije svega Riječ Božju, riječ Crkve, Riječ ljudsku. Teško je to uvijek ispuniti očekivanja. Svećenik postaje društveno značajan naročito time da vrši svoju posebnu službu, koju nitko drugi ne može vršiti. Kao čovjek vjere i kao čovjek molitve, on laicima, vjernicima, treba biti svjetlo i snaga za službu u svijetu koja im je naložena. Dragi Toni, budi svećenik koji govori verbalno ali i svim svojim životom i radom –  poželio je mladomisniku na kraju govora preč. Šestak.

Mladomisnika je u ime župe pozdravio Domagoj Vincelj, franjevački postulant, novo buduće duhovno zvanje u župi,  koji je rekao između ostalog: Ti  predaješ svoj život Kruhu za život svijeta. U ovom trenutku nema snažnije poruke za iscrpljeno i duhovno gladno čovječanstvo. Početak blagovanja tog Kruha je današnji dan i Tvoja Mlada misa, radost ove župne zajednice i radost tvoje obitelji koja te slijedi srcem i molitvama.

U ime župljana Župe Krapina, ganutih tvojim svećeništvom, želim ti da se nikad ne oglušiš na Božji poziv, na žrtvu ljubavi koju Bog očekuje od tebe, bez obzira na moguća životna iskušenja. Tvojom pobožnošću i tvojim molitvama, župna zajednica i naročito tvoja obitelj steći će mnoge milosti  za bolji, pravedniji i mirniji život – zaključuje svoj govor Domagoj Vincelj.  

Prigodne riječi homilije i ohrabrenja uputio je vlč. Andrija Miličević, pomoćni duhovnik Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu On je sve okupljene, a na poseban način mladomisnika pozvao da Bogu bude i ostane vjeran, a to će najbolje i jedino postići samo ako svakog dana iznova Bogu bude zahvaljivao na službi za koju ga je odabrao. Govoreći o daru života propovjednik je ustvrdio kako je najveći Božji dar čovjeku život i on ima neprocjenjivu vrijednost, te ničime radi njega Bogu ne možemo uzvratiti. „Imamo velike mogućnosti po daru života. Isus nam poručuje da je došao da život imamo i to u izobilju. On jedini našem životu može dati onaj unutarnji život u izobilju, jedini On može dati ispunjeni život,  učiniti život ukusnim i za nas same i za druge oko nas“.

“Nije prorok bez časti doli u svom zavičaju i među rodbinom i u svom domu!” Tako Isus sažeto izlaže svoje dojmove. Ta je riječ postala poslovica. To se osobito obistinjuje kod nas Hrvata. Mnogi poznati Hrvati bili su poznati u tuđini prije nego li ih se počelo cijeniti u domovini.

Zašto neprihvaćanje Isusa od ljudi koji su ga dugo poznavali? Vjerojatno stoga, jer su mislili, da ga znaju. Upravo stoga, jer je bio “jedan od njih”, nisu mogli vjerovati, da je on veći od njih. Umjesto da se raduju Božjim darovima, koji su u njemu očigledno bili na djelu, oni se neljubazno ponašaju da on nije kao oni.

Zaključujući propovijed vlč. Miličević je mladomisniku Toniju, nazočnim svećenicima i vjernicima zaželio da ova Mlada misa bude poticaj i otvaranje naših duša za prostor Božje prisutnosti kako bi činili dobro među ljudima.

Mladomisnik je na dar od župljana dobio misnicu i kalež.

Na kraju mladomisničkog misnog slavlja vlč. Toni se zahvalio najprije Gospodinu Bogu i roditeljima, djedu i baki, sestri i bratu. Posebnu riječ zahvale izrekao je župniku Tomici koji je cijelo vrijeme bio njegov oslonac, ruka koja ga je vodila kroz životno opredjeljenje, onaj koji je bio uvijek uz njega u tuzi, sreći, uspjesima i padovima.

Riječi zahvale izrekao je župljanima koji su se za ovu prigodu svi „digli na noge“, te svima koji su s njime došli podijeliti radost mladomisničkog slavlja. Njegove riječi zahvale ganule su sve prisutne na svetoj misi pa smo i pustili pokoju suzu.

Nikada crkva nije tako lijepa i tako posebna kao na dan mlade mise. Teško je opisati riječima svu radost slavljenja ove mise na kojoj se čula i pamtila svaka riječ, svaka molitva i pjesma združenih zborova. To se jednostavno osjeti u srcu svakoga vjernika i zato je važno moliti za duhovna zvanja. Neka svi župljani zauvijek pamte i hvale Gospodinu za ovaj dan.

Nakon Euharistijskog slavlja mladomisnik je podijelio svoj mladomisnički blagoslov roditeljima i rodbini te svećenicima, dok su ostali vjernici imali za to priliku nakon Marijanske pobožnosti u crkvi Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu na kojoj se okupio ponovno veliki broj vjernika.

Hvala svim župljanima koji su na bilo koji način pomogli u organizaciji Mlade mise. Molimo i dalje za svećenička zvanja u našoj župi, gradu, Domovini i Svijetu.

Naše ovogodišnje mladomisnike vlč. Kristijana Tušeka iz Mihovljana, Tonija Potrebića, te onima kojima predstoje proslave Mladih misa Alena Vrbeka iz Svetog Križa Začretja  i Matije Novačkoga iz Lobora preporučujemo i nadalje u vaše molitve.

Darko Fiket, župni suradnik i suradnik Tiskovnog ureda  Zagrebačke Nadbiskupije