Mons. Giorgio Lingua euharistijskim slavljem u zagrebačkoj katedrali otpočeo svoju misiju Apostolskoga nuncija

U zajedništvu sa zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem te hrvatskim biskupima i pedesetak svećenika, mons. Giorgio Lingua, novi apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, vjernicima se predstavio i obilježio početak svoje misije, predvodeći na hrvatskome jeziku u četvrtak 17. listopada 2019. euharistijsko slavlje u zagrebačkoj katedrali. Slavlju su prisustvovali predstavnici biskupskih konferencija iz susjednih zemalja, mitropolit zagrebačko-ljubljanski gospodin Porfirije i predstavnici državne vlasti: potpredsjednik Hrvatskoga sabora Željko Reiner, izaslanik predsjednice Republike dr. Mate Granić i gospođa Renata Margaretić, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman te ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, predstavnik Grada Zagreba Jurica Gregurić, članovi diplomatskoga zbora te rektor Sveučilišta u Zagrebu profesor Damir Boras.

Kardinalova POZDRAVNA RIJEČ
HOMILIJA nadbiskupa Lingue
FOTOGALERIJA

– Radujemo se što danas, kao apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, po prvi put u zagrebačkoj katedrali, svetu Misu predvodi mons. Giorgio Lingua. Njega na osobit način pozdravljamo te mu izražavamo srdačnu dobrodošlicu u Hrvatsku. Zahvalni smo papi Franji što nam šalje svog predstavnika te molimo Božji blagoslov u poslanju, što će ga naš Nuncij uime Svetog Oca obavljati na duhovnu dobrobit katoličkih vjernika u Hrvatskoj i svih ljudi dobre volje – u pozdravnome je govoru istaknuo zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Sažimajući biografiju mons. Lingue, Kardinal je, između ostaloga, kazao da je u Zagreb stigao 20. rujna te kako je Božja providnost htjela da je, upravo 3. listopada, na spomendan beatifikacije kardinala Alojzija Stepinca, predao vjerodajnice predsjednici Republike Hrvatske gospođi Kolindi Grabar-Kitarović. – Preuzvišeni Apostolski nuncije, uime svih okupljenih biskupa, svećenika, redovnika, redovnica, bogoslova i sjemeništaraca te svega Božjeg naroda izražavam Vam srdačnu dobrodošlicu. Neka Vas u novoj službi u Hrvatskoj, kojom predstavljate Svetog Oca i Svetu Stolicu u našoj Crkvi i hrvatskoj državi, prati nebeski zagovor Presvete Bogorodice Marije, Majke Crkve, svetog Josipa, zaštitnika Hrvatske, te blaženog Alojzija Stepinca, svjedoka istine i čiste savjesti – rekao je kardinal Bozanić. Nakon Kardinalovoga govora, novi je nuncij predsjedniku Hrvatske biskupske konferencije (HBK) predao pismo preporuke Hrvatskom episkopatu u kojem kardinal Pietro Parolin, državni tajnik Svete Stolice poziva hrvatske biskupe da nuncija Linguu prate u njegovoj službi. Pismo je u hrvatskom prijevodu pročitao mons. Janusz Blachowiak, savjetnik Apostolske nuncijature u Zagrebu.

– Probat ću čitati na hrvatskom i nadam se da ćete moći razumjeti – započeo je mons. Lingua homiliju u kojoj je, referirajući se na riječi svetoga Ignacija, istaknuo kako je Hrvatska zemlja duboke katoličke tradicije i vjernosti Petrovoj Stolici te pozvao na slogu, sklad i zajedništvo: – Ignacije je bio svjestan da zajedništvo s Bogom ovisi o zajedništvu s braćom i zato ih je molio: „Ostanite u neokaljanom jedinstvu, pa ćete uvijek biti združeni s Bogom.“ Divne li misli! Ne možemo biti združeni s Bogom ako nismo u savršenom zajedništvu. Kakav li izazov! – rekao je mons. Lingua.

U homiliji je naglasio kako – spasenje ne zadobivamo zato što smo dobri, nego zato što vjerujemo u Isusovo otkupljenje. Isus je došao na zemlju ne zato što smo to zaslužili, nego zato što bijasmo grešnici! I još smo to uvijek. Ali, On nas je spasio i On je onaj koji nas nastavlja spašavati. On je onaj koji gradi jedinstvo u svojoj Crkvi. Istina je, da je vjera bez djela mrtva, kao što kaže sveti Jakov (Jak 2,26), ali nisu djela ta koja nas spašavaju, ona su tek dokaz da smo spašeni!I svaki dan smo pozvani iznova obnavljati našu vjeru u Njega, u Krista i On nas spašava. Unatoč našoj bijedi, unatoč našim neslaganjima. – kazao je nuncij Lingua. Govoreći o neslogama te trenutnim ranama Crkve, Nuncij je ispričao iskustvo iz vlastita života iz susreta s majkom prije polaska u Hrvatsku. Kao i moja majka, Crkva mi – je dala život u vjeri, duhovni život, oprašta mi grijehe i što je više vidim slabijom, trpećom, ranjenom, razjedinjenom … više je ljubim. Zamolimo Gospodina da nam udijeli, zajedno sa žarom prema njegovoj muci, kako je govorio Ignacije, isti žar prema Crkvi, našoj majci. –

Nadalje, nuncij Lingua posebno je istaknuo onoga koji je žarko častio ljubav Kristove Crkve – zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Alojzija Stepinaca – koji nije oklijevao suočiti se s mučeništvom zbog ove vjernosti Bogu i Crkvi. O kako je svijetli primjer svjedočanstva od kojeg imamo i danas puno toga naučiti – kazao je Nuncij te podsjetio na Stepinčevo pismo vjernicima Nadbiskupije iz 1957. u kojem je snažno naglašen taj žar za Kristovu Crkvu. Svjetski rat, pisao je Stepinac, odgodio je jubilarnu proslavu, ali ni rat, ni mir, ni sreća ni nesreća ne smiju nas pokolebati u našoj odlučnoj vjeri da ostanemo vjerni Kristovoj Crkvi i Petrovoj stolici, podsjetio je novi Apostolski Nuncij.

Budući da se mnogi pitaju zašto još blaženi Alojzije nije kanoniziran, mons. Lingua upozorio je kako je blaženi Alojzije već svet jer nisu naše izjave te koje nadodaju ili oduzimaju nešto njegovoj svetosti. Ujedno je ispričao kako je prvu nedjelju nakon dolaska u Zagreb hodočastio upravo na Blaženikov grob, pitajući ga što misli o cijeloj toj priči koja je podignula toliko neraspoloženja. – Upitao sam ga: „Dragi blaženi Alojzije, mogu li učiniti nešto da se prepozna tvoja svetost? Što trebam učiniti?“ Ne kažem ovo da bih stekao vaše simpatije, niti tražim od vas da nađete mir u srcu i ne razmišljate više o tome. To kažem jer mi se učinilo da ga vrlo jasno čujem kako mi neprestano ponavlja: „Ne brini za moju svetost, brini za svoju“ – apostofirao je nuncij Lingua, kazavši kako je to ono što Blaženik traži svakoga od nas: da postanemo sveti, da postanemo sveti zajedno, kao što je Ignacije tražio od vjernika u Efezu, s onim skladom koji je vidio u svećenicima toga grada.

– Molimo da i vjernici u Hrvatskoj sa svojim svećenicima i svim biskupima budu primjer jedinstva i sklada: to će biti najbolji način pokazivanja djelima nasljedovanja ove svetosti koja je za sve nas izvor nadahnuća i snaga u vjernosti koju je tako žarko posvjedočio i blaženi Alojzije Stepinac kao i prije i nakon njega sveti Nikola Tavelić, sveti Marko Križevčanin, sveti Leopold Bogdan Mandić, blažena Marija od Propetog Isusa Petković, blaženi Ivan Merz, blaženi Miroslav Bulešić i mnogi drugi poznati i manje poznati sveci koji su živjeli i žive među nama. – na kraju homilije rekao je mons. Lingua, zaključivši: – Sveti Otac Papa Franjo, koji me šalje u vašu zemlju kao svog predstavnika, u apostolskoj pobudnici „Gaudete et Exultate“, govoreći o svecima piše: „Ne mislimo samo na one već proglašene blaženima ili svetima“ (n.6). Gledajmo na „svetost ‘susjeda pored nas’, onih koji žive blizu nas i odraz su Božje prisutnosti. Brinimo se za svoju svetost i naučimo otkrivati svece koji žive među nama. –

Prije završnoga blagoslova riječ dobrodošlice novom je Nunciju izrazio predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Uime hrvatskih biskupa, svećenika, Bogu posvećenih osoba i članova puka Božjega, nadbiskup Puljić Nunciju je poželio plodnu i uspješnu misiju koju obavlja uime Svetoga Oca i Svete Stolice te da svi građani naše zemlje u osobi Papina nuncija osjete ispruženu ruku i srdačnu prisutnost koja je u službi ljudi i općeg dobra.

Mons. Lingua šesti je predstavnik Svetoga Oca u samostalnoj hrvatskoj državi.

 Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije