Održan Holywin u Krapinskom dekanatu

“Ti pripadaš ili svijetu ili Gospodinu. Odluči se i postani svet”

Uoči svetkovine Svih svetih po treći put u Krapinskom dekanatu održao se molitveni susret pod nazivom „Holywin – Svetost pobjeđuje”. Svečano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi Sv. Jelene Križarice predvodio je vlč. Josip Čulig,  župnik iz Velikog Trgovišća uz dekana Krapinskog dekanata preč. Tomicu Šestaka.

Veliki broj mladih koji su odlučili ovu večer provesti u molitvi koji se odazvao pozivu svojih župnika na ovo bdjenje i molitvu. Vlč. Čulig je istaknuo kako je problem današnjeg svijeta u tome što ljudi ne poznaju Boga, a s obzirom na to da je svakom čovjeku usađena čežnja za Bogom ljudi ga traže na pogrešnim mjestima i u pogrešnim stvarima, posezajući za poganskim praksama i vjerovanjima.

Sveci i mistici nisu posebni po čudesima ili nečem drugom, oni su drugačiji zato jer posjeduju radost koja izvire iz saznanja da su ljubljeni. To je paradoks ljubavi, teško je povjerovati da, za razliku od poganskih božanstava iz mitova koje uvijek ljudi traže, Bog traži čovjeka, stoga je kršćanstvo ‘dopustiti da nas Bog pronađe’. Neka ova noć ne bude protiv nečega, već nego neka bude za Krista, neka ovo naše okupljanje uoči svetkovine Svih svetih bude izraz da je naš život za Krista. Zato ne bojite se biti sveti u vašim svakodnevnim životima”, zaključuje vlč. Čulig u svojoj propovijedi.

Misno slavlje uveličali su skladnim pjevanjem mladi župe sv. Jelene Križarice koji su upriličili kratki scenski prikaz života svetog Josipa nakon kojeg je uslijedilo klanjanje koje je prigodnim meditacijama predvodio vlč. Josip Čulig. 

Na kraju programa domaći župnik vlč. Marijan Culjak zahvalio je svima na dolasku te ohrabrio i potaknuo mlade na još aktivnije uključivanje ovakvih susreta u našim župnim zajednicama i Krapinskom dekanatu.

 Zajedništvo se nastavilo druženjem u vjeronaučnoj dvorani župnoga ureda u kojoj su mladi poručili : “Ti pripadaš ili svijetu ili Gospodinu. Odluči se i postani svet”.

Do sada ovakvi susreti su se održali u župama  sv. Nikole biskupa u Krapini,  Uzvišenja Svetoga Križa u Svetom Križu Začretju i sv. Jelene Križarice u Zaboku  dok će iduće godine susret biti održan u župi Blažene Djevice Marije od Sedam Žalosti u Velikom Trgovišću.

 Darko Fiket, župni suradnik i suradnik Tiskovnog ureda Zagrebačke Nadbiskupije